Teczki są niezbędnym wyposażeniem każdego biura czy domu – w końcu każdy z nas musi posegregować rachunki, faktury, umowy itp. Różnią się między sobą użytym do produkcji materiałem, rozmiarem, kolorystyką czy sposobem zamknięcia. Jakie teczki są obecnie najpopularniejsze? Gdzie możemy je zastosować?
Jakie mamy rodzaje teczek?
Teczki najczęściej wykonywane są z białego kartonu. Zazwyczaj ich gramatura wynosi 250g/m2. Często spotyka się teczki, w których zastosowano barwiony czy laminowany karton – te ostatnie odznaczają się większą odpornością na zniszczenia. Czasami używa się także takich materiałów jak lita tektura pokryta laminatem, PCV czy polipropylen.
Na rynku znajdują się teczki, które umożliwiają właścicielom dokonanie opisu, co jest ważne na przykład przy segregacji dokumentów. Na niektórych są obecne nawet miejsca na etykiety, wizytówki czy nośniki danych. Nie brakuje też produktów, które posiadają kartę opisową na przedniej okładce.
Dostępne w ofercie teczki różnią się między sobą też sposobem zabezpieczenia wartości. W tej grupie wyróżniamy teczki wiązane, na gumkę, zamykane na rzep, suwak czy zatrzaski.
Teczki mają też różne rozmiary. Najczęściej używane są do przechowywania dokumentów w formacie A4. Na rynku znajdują się także teczki dostosowane do formatów A5 czy A3, które ze względu na duży rozmiar są dodatkowo wzmacniane na etapie produkcji.
Gdzie znajdują zastosowanie?
Teczki szkolne przydadzą się każdemu uczniowi do segregowania na przykład swoich prac z plastyki czy przechowywania napisanych wcześniej sprawdzianów i kartkówek.
W każdej firmie konieczna jest odpowiednia segregacja dokumentów. Umożliwiają to na przykład teczki do akt osobowych czy przeznaczone do podpisu, które są łatwe w użyciu i wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia (jak choćby karton pokryty skóropodobnym tworzywem).
Najwyższą ochronę przechowywanym dokumentom zapewniają też wykonane z polipropylenowego tworzywa teczki kopertowe. Dodatkowo, posiadają zatrzaskowe zamknięcie, które gwarantuje bezpieczeństwo zlokalizowanych tam papierów.
Świetnym rozwiązaniem jest także teczka ofertowa, która przyda się handlowcom czy osobom negocjującym różne kontrakty.