Kolorowanie kredkami jest jedną z ulubionych aktywności plastycznych w dzieciństwie oraz wieku szkolnym, a także relaksującym hobby dla dorosłych dlatego tak ważne jest poznanie rodzajów kredek. To prosty sposób wyrażenia swojej kreatywności. Czy znasz rodzaje kredek i wiesz, czym one się różnią? Jak wybrać idealne kredki dla dzieci i dorosłych? Przygotowaliśmy garść podpowiedzi.
Spis treści:
- Co to są kredki?
- Historia powstania kredek
- Różne rodzaje kredek i ich właściwości
- Zalety kolorowania kredkami
- Gdzie kupić dobre kredki do rysowania dla dzieci i dorosłych?
Rodzaje kredek a dokładnie co to są kredki?
Kredki to używane do rysowania lub kolorowania przyrządy plastyczne, które powstają z węgla drzewnego, kredy czy wosku. Dostępne w szerokiej palecie kolorów i różnych wariantach cenowych. Są łatwe w obsłudze i mniej brudzące niż większość farb, flamastrów i markerów, dzięki temu to idealne narzędzie do nauki rysowania dla dzieci. To jedno z pierwszych narzędzi plastycznych dla najmłodszych, od których rozpoczyna się twórcza przygoda z poznawaniem barw. Służą również osobom dorosłym do rozwijania plastycznych zdolności czy tworzenia niesamowitych dzieł sztuki. Istnieją różne rodzaje kredek dostępnych w różnych kształtach, dzięki czemu można je dobrać odpowiednio do własnych potrzeb i preferencji.
Historia powstania kredek
Starożytni Rzymianie, Egipcjanie i Grecy łączyli pigmenty z woskiem pszczelim. Takie pierwowzory znanych nam dziś kredek były najpierw topione, a następnie nakładane na kamienne lub drewniane powierzchnie. W 1903 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie dzieci w wieku szkolnym na artykuły artystyczne firma Binney & Smith wyprodukowała pierwsze pudełko kredek Crayola.
Różne rodzaje kredek i ich właściwości
- Kredki ołówkowe składają się zazwyczaj z drewnianej oprawki oraz rdzenia piszącego z barwionego węgla drzewnego.
- Kredki akwarelowe z pozoru przypominają kredki ołówkowe, jednak ich rysik powstaje z połączenia pigmentu z gumą arabską, gliceryną oraz żółcią. Kredki akwarelowe po połączeniu z wodą można stosować do malowania, podobnie jak farby akrylowe. Można używać ich normalnie lub na mokrym papierze i rozcierać gąbką albo pędzlem.
- Kredki pastelowe dzielimy na suche i mokre. Pastele suche powstają z kredy, gipsu lub glinki oraz pigmentu i spoiwa. Przypominają kredę i doskonale sprawdzają się do rozcierania i łączenia barw na papierze. Natomiast pastele olejne składają się z wosku, glinki, pigmentów i spoiwa. To połączenie kredki z farbą olejną, które daje intensywne kolory oraz połysk. Pastele olejne są odporne na rozmazywanie. Kredki pastelowe są często wybierane przez profesjonalnych artystów, ponieważ są wszechstronne i łatwe w użyciu. Dzielą się także na miękkie lub twarde. Pastele miękkie zapewniają żywe kolory i łatwiej się kruszą, natomiast pastele twarde idealnie nadają się do szkicowania, rysowania szczegółów oraz wykończenia rysunków.
- Kredki świecowe są miękkie, wodoodporne, wykonane z parafiny i owinięte papierkiem, który chroni przed brudzeniem rąk. Wyróżniają je intensywniej nasycone kolory niż w przypadku kredek ołówkowych. To świetny wybór dla najmłodszych, ponieważ łatwo je zmyć z różnych powierzchni.
- Kredki żelowe mają miękki żelowy wkład z barwnikiem, który umieszczony jest w plastikowej obudowie. Można je rozmazywać lub rozcierać tak jak akwarele.
- Kredki woskowe bywają mylone ze świecowymi, a fakt, że wykonane są z wosku pszczelego, sprawia, że trzeba za nie zapłacić więcej. Łatwo się ze sobą łączą, pozwalają uzyskać intrygujące efekty artystyczne oraz dają mocne kolory i przyjemny zapach, są łatwe do zmycia.
- Kredki plastikowe są wydajne, intensywnie kolorowe, mniej łamliwe niż kredki świecowe i nie brudzą rąk.
- Kredki artystyczne stosowane są przez profesjonalistów do tworzenia dzieł artystycznych. Wyróżnia je dobre krycie, wysoka jakość oraz niezmienność i łatwość łączenia kolorów.
- Kredki grafitowe, czyli wykonane z glinki kaolinowej. Dostępne są owinięte w papierek lub w drewnianej oprawie — te bywają błędnie nazywane kredkami ołówkowymi. Najbardziej popularnymi kredkami grafionowymi są kredki Bambino.
- Kredki kredowe to nic innego jak kreda zamknięta w plastikowej oprawie, która nie brudzi rąk. Kredy w kredce dają możliwość pisania, rysowania i kolorowania na papierze, drewnie, tablicy czy szkle. Doskonale sprawdzają się zarówno na porowatych, jak i nieporowatych powierzchniach.
Zalety kolorowania kredkami
Kolorowanie kredkami to wyjątkowa forma relaksu i odprężenia. Malowanie kredkami ułatwia dzieciom rozwijanie zręczności, chwytności i umiejętności motorycznych. Korzystnie wpływa na percepcję wzrokową, kreatywność, pewność siebie czy siłę rąk. To pierwszy krok do łatwego operowania innymi narzędziami takimi jak nożyczki, przybory kuchenne, narzędzia ogrodnicze czy przybory do pielęgnacji i higieny. Ponadto rozwija świadomość przestrzenną czy koordynację ręka-oko. Jednak to nie koniec zalet, gdyż ze względu na właściwości terapeutyczne malowane kredkami jest coraz popularniejszą aktywnością dla dorosłych, ponieważ doskonale odstresowuje oraz uwalnia od trosk dnia codziennego.
Gdzie kupić dobre kredki do rysowania dla dzieci i dorosłych?
Szeroką ofertę kredek do rysowania i kolorowania, a także wielu innych narzędzi plastycznych takich jak farbki, pisaki, flamastry, papiery kolorowe czy bloki rysunkowe znajdziesz w biurowym sklepie internetowym Biurwa.pl, który oferuje wyposażenia dla firm, instytucji, przedszkoli, szkół i żłobków.