Porady dla ucznia: 6 zasad dobrej prezentacji


Każdy uczeń, z pewnością nieraz stanął przed koniecznością przygotowania prezentacji na lekcje. Multimedialne pokazy mają za zadanie uatrakcyjnić przekaz i sprawić, że odbiorcy będą go o wiele chętniej słuchać Jaka powinna być dobra prezentacja?

1

Przejrzysta

Dobra prezentacja multimedialna musi być przede wszystkim przejrzysta. Niedopuszczalne jest zamieszczanie na kolejnych slajdach ogromnej liczby tekstów. Prezentacja służy do tego, aby przedstawić za jej pomocą jedynie określone hasła czy najważniejsze rzeczy. Ma pomagać w przeprowadzeniu skutecznej prezentacji.

Urozmaicona

Warto pamiętać, że o wiele lepiej docierają do nas treści urozmaicone. Dobrze jest więc, jeśli na slajdach znajduje się nie tylko tekst, ale także różnorodne obrazki czy grafika. Można sięgnąć także po filmy czy muzykę, jeśli pozwalają na to warunki czy omawiany temat.

Odpowiedni dobór kolorów

Dobrze przygotowana prezentacja to także odpowiednio dobrane kolory. Jeśli na zielonym tle umieścimy różowe litery, tekst będzie nieczytelny. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, planując swoją prezentację.

Właściwy rozmiar czcionki

Tworząc prezentację multimedialną, trzeba pamiętać o tym, aby dobrze dobrać rozmiar czcionki. Tytuły slajdów zawsze piszemy czcionką większą niż pozostałą część tekstu.

Zgodność z tematem

Dobra prezentacja ujmuje zawsze temat. Niedopuszczalne jest, aby omawiać treści, które nie są zgodne z tematyką.

2

Lepiej unikać skomplikowanych wykresów

Nikt nie lubi omawiać wykresów. Chcąc więc, aby prezentacja została naprawdę dobrze odebrana, lepiej z nich zrezygnować. Zwłaszcza z tych, które są bardzo skomplikowane i rozbudowane. Zamiast nich lepiej sięgnąć po tradycyjne hasło, które w trakcie prezentacji zostaną rozwinięte.

Przygotowanie dobrej prezentacji naprawdę nie jest trudne. Wystarczy jedynie pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad, a wszystko na pewno się uda. Dobrze zaplanowana i wykonana prezentacja to gwarancja uzyskania dobrej oceny i wzbudzenia zainteresowania w naszych słuchaczach.