Pinezka czy pineska – jak pisać poprawnie


Jednym z akcesoriów biurowych, które od lat znajduje zastosowanie w biurach, instytucjach, szkołach i domach jest niepozorna pinezka. Niewielka szpilka z metalową lub plastikową główką służy najczęściej do przypinania informacji w tablicach korkowych. Poznaj historię powstania, ciekawostki i zastosowanie pluskiewki. Dowiedz się, jak pisać poprawnie: pinezka czy pineska?

Pinezka co to jest?

Większość z nas doskonale ją zna. Zdobiła w szkole gazetki ogłoszeniowe. Pinezka czy pineska wykorzystywana jest także w instytucjach i urzędach, gdzie dumnie trzyma ważne informacje wywieszone w gablotach dla petentów i klientów. Używamy jej także w domach i biurach do przypinania notatek oraz ważnych ogłoszeń i informacji. Ten niewielki gadżet składa się z 6-10 mm szpileczki z ostrzem, zakończonej główką z metalu lub tworzywa sztucznego. Popularność pinezki wynika z prostoty użycia za pomocą palców i bez konieczności użycia młotka.

Historia pinezki

Okazuje się, że historia pinezki czy pineski jest naprawdę długa. Ten popularny gadżet biurowy tak naprawdę jest szpilką. A te odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych pochodzących z okresu paleolitu. Wykonane były z kości i cierni. Drewniane szpilki były popularne w czasach elżbietańskich, natomiast metalowe szpilki pojawiły się w epoce brązu. Wynalezienie i opatentowanie pinezki w znanej nam dzisiaj postaci i chętnie stosowanej w biurze oraz w domu miało miejsce w 1900 roku. Za jej twórcę uznaje się Edwina Moore’a. Swój produkt nazywał on szpilką z rączką. Inne źródła za wynalazcą pinesek nazywają niemieckiego zegarmistrza Johanna Kirstena z Lychen. Znaleźć można także informacje, że jako pierwszy pinezki stworzył Heinrich Sachs w 1888 roku w Austrii.

Zastosowanie pluskiewki

Pinezki świetnie wbijają się w miękkie drewno, korek, tekturę, papier i inne materiały, np. tapicerkę. Nie wymagają użycia dodatkowych narzędzi. Dzięki temu znajdują multum zastosowań w naszym codziennym życiu. Poza przypinaniem ważnych informacji w pracy i w domu są chętnie stosowane do odznaczania miejsc destynacji na mapie. Świetnie sprawdzają się w mind mapach, gdzie służą do zawieszania zdjęć i obrazów. Na tablicy korkowej w domu można przyczepiać za ich pomocą ważne daty, informacje, wizyty u specjalistów i listy zakupów. Można je także z powodzeniem wykorzystać do różnorodnych prac plastycznych, na przykład do stworzenia obrazu w formie mozaiki.

Pisownia: pineska czy pinezka

Niby proste słowo, a jednak sprawia problemy piszemy pinezka czy pineska? Wiele osób zastanawia się jak go poprawnie używać w pisowni. Okazuje się, że sprawa jest bardzo prosta i nie trzeba obawiać się tego wyrazu podczas dyktanda. Otóż obie formy, czyli zarówno słowo pinezka, jak i pineska są poprawne. Jednak przed 1992 rokiem należało pisać pinezka. Dopiero z uwagi na rozpowszechnienie formy pineska Rada Języka Polskiego zatwierdziła w 1992 roku formę pineska, jako poprawną.

Poszukujesz pinesek do domu lub biura? Możesz się zdecydować na pinezki srebrne, pinezki tablicowe, pinezki tapicerskie, pinezki złote, pinezki biurowe, pinezki do tablic informacyjnych. Poza pineskami w sklepie z artykułami biurowymi Biurwa.pl znajdziesz także spinacze, magnesy i wiele innych akcesoriów niezbędnych do biura.