Papier ksero – rodzaje i różnice


Papier ksero – rodzaje i różnice

Tak naprawdę, bez papieru ksero nie może istnieć życie w żadnym biurze. To jeden z tych artykułów, którego obecność w firmach jest absolutnie kluczowa. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów papieru ksero. Poszczególne ryzy papieru xero mogą różnić się rozmiarem, gramaturą, a nawet kolorem. Ich właściwości decydują o jakości wydruku, dlatego warto zapoznać się z naszym wpisem, aby poznać dostępne możliwości i na podstawie tej wiedzy, wybrać papier ksero, który odpowie Twoim potrzebom, niezależnie czy wybierasz go na potrzeby prywatne, czy na użytek firmowy. 

Jakie są najważniejsze rodzaje papierów ksero?

Biały papier xero A4 zdecydowanie jest najbardziej popularny. Jest on obecny w każdym porządnym biurze. Trudno się jednak dziwić – w końcu bez tego produktu nie można byłoby wykonać wielu codziennych czynności. Taki papier przeznaczony jest przede wszystkim do dokumentów biurowych, choć jego zastosowanie jest znacznie szersze. Jeśli szukasz klasycznego papieru ksero w kolorze bieli, to znajdziesz go pod adresem https://biurwa.pl/papier-ksero-bialy

Warto też wspomnieć, że istnieje papier ksero kolorowy. Ma on może mniejsze zastosowanie, niż wyżej wymieniony biały rodzaj, ale z roku na rok staje się coraz popularniejszą opcją. Znakomicie nadaje się choćby na nieszablonowe ulotki czy broszury. Papier kolorowy ksero to jednocześnie świetny wybór w przypadku zaproszeń czy korespondencji wewnętrznej. Warto wiedzieć, że zachowuje odporność barwy na starzenie. Wybór odcieni jest bardzo różnorodny. Obecnie mode są szczególnie wszelkiej maści pastele. Ciekawym wyborem będzie także papier ksero w odcieniu czerwieni. Wybrać można także zestawy, które składają się z kilku kolorów.  Papier ksero kolorowy mix to dobry wybór jeśli nie wiesz, na który kolor się zdecydować bądź potrzebujesz zróżnicowania kolorystycznego. Przykładową ryzę w kolorze znajdziesz na: https://biurwa.pl/papier-ksero-kolorowy


Najważniejsze cechy papieru ksero

Kupując papier ksero trzeba wiedzieć, że mają one pewne istotne cechy. Decydują o tym, jaka będzie finalna jakość wydruku. Składają się na nie m.in.:

  • klasa papieru, 
  • rozmiar, 
  • gramatura papieru ksero.

Co koniecznie musisz o nich wiedzieć, aby wybrać papier ksero, który cechuje się najwyższą jakością?

Klasa papieru ksero

Jeden z najważniejszych parametrów to klasa papieru,która oznaczona jest literą. Co dokładnie oznacza? Litera A daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z najlepszą jakością, taki papier będzie posiadał odcień czystej bieli. B oznacza poziom średni, na pierwszy rzut oka jego odcień nie wydaje się za bardzo różnić od papieru z klasy wyższej. Różnice dostrzeżemy jednak z pewnością, gdy zestawimy je ze sobą. Papier klasy C oznacza zaś klasę ekonomiczną. Sama klasa papieru to jednak nie wszystko, warto przyjrzeć się również innym parametrom.

Jaki rozmiar ma papier ksero?

Format papieru xero jest niezwykle różnorodny, podobnie jak ma to miejsce w przypadku papieru zwykłego. Najbardziej powszechny to papier ksero A4. Jego dokładne wymiary to 210 x 297 mm. To właśnie ten rodzaj jest najczęściej kupowany przez klientów, gdyż uznaje się go za najbardziej standardowy. Mowa oczywiście o odcieniu białym. Papier kolorowy A4 cieszy się nieco mniejszą popularnością, jednak stopniowo zaczyna się to zmieniać. Do dyspozycji są jednak także inne – mniejsze oraz większe formaty, jak choćby papier ksero A3 czy papier ksero A5.

Papier ksero – jaka gramatura?

Istotnym aspektem jest też gramatura papieru. Parametr ten stanowi ciężar jednego metra kwadratowego tego produktu. Im papier jest grubszy, tym ma większą wytrzymałość i posiada lepszy wskaźnik nieprzezroczystości. Najczęściej spotykaną gramaturą jest 80 g/m2. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w sprzedaży możemy otrzymać papier o gramaturze od 70 do nawet 250 g/m2. Ważna jest też jego grubość. Warto podkreślić, że mierzy się ją w mikronach – jest to odległość pomiędzy górą a spodem kartki. Najczęściej spotykany w sklepach papier posiada dokładnie 110 mikronów.

Co gramatura papieru ksero mówi o jego funkcjonalności? Sprawdź, jak wybrać ją pod względem przeznaczenia i ile gram ma papier ksero.

  • Do użytku wewnętrznego (w biurze i w domu) atramentowego druku czarno-białego, wystarczy papier o gramaturze 80g/m.kw.
  • Do drukowania ofert, wypracowań, korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o większej gramaturze minimum 90g/m.kw.
  • Do druku laserowego w kolorze użyj papieru o gramaturze minimum 90-120g/m.kw. Dobrym wyborem będzie zwłaszcza papier ksero kolorowy 120g.
  • Do drukowania zdjęć i fotografii użyj papieru powlekanego o gramaturze minimum 160g/m.kw. Papier ksero kolorowy 160g zapewni bowiem wysoką jakość fotografii. 

Białość papieru ksero

Jest to współczynnik, który pozwala ustalić jasność papieru, jego wartość to od 153 do 168. Najczęściej spotyka się zapis uwzględniający granicę błędu, na przykład +/-2. Białość nawiązuje do odbioru wzrokowego białego papieru, im papier jest bielszy tym lepszy jest kontrast druku, zwłaszcza kolorowego oraz ogólnie korzystniejsza estetyka dokumentu. Czyli wszelkie kolorowe wykresy porównawcze będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe.Ten parametr nie funkcjonuje zatem w przypadku papieru xero kolorowego.

Nieprzeźroczystość

Papier do ksero ma też inne ważne cechy. Możemy do nich zaliczyć choćby nieprzeźroczystość. W tym przypadku im ona większa, tym jest to dla nas korzystniejsze, ponieważ wydruk będzie miał lepszą jakość. Nie można także zapomnieć o gładkości czy jasności papieru.

Gładkość

Im mniejsza szorstkość powierzchni papieru do ksero, tym lepsza jakość druku. Dostrzec można ją gołym okiem – wystarczy spojrzeć na papier z profilu. 


Papier ksero – do atramentówek i laserówek

Czy ten sam papier xero może zostać zastosowany do wydruków w drukarkach laserowych i atramentowych? Jak najbardziej! Obecne rozwiązania sprawiają że papier ksero ma charakter uniwersalny. Można go użyć również w wysoko-nakładowych urządzeniach kopiujących, a za każdym razem jakość wydruku powinna być na jak najwyższym poziomie. Obecnie bardzo rzadko funkcjonuje już rozróżnienie na papier ksero przeznaczony wyłącznie do drukarek atramentowych. Podział ten był po prostu niepraktyczny zwłaszcza, że teraz ceni się szybkie i wygodne rozwiązania. 

Gdzie najtaniej kupić papier ksero?

Papier ksero biały będzie się nieco różnić ceną od papieru w kolorze. Ten drugi jest zazwyczaj droższy, lecz nie w każdym przypadku. Tani papier ksero najłatwiej znaleźć w sklepie internetowym oferującym artykuły biurowe. E-sklep Biurwa to miejsce, w którym duży nacisk kładziemy na połączenie wysokiej jakości i przystępnej ceny. Oferujemy również tani papier ksero w ilościach hurtowych. Zastanawiasz się, ile kosztuje papier ksero? Wystarczy, że przyjrzysz się oferowanym przez nas produktom. Przykładowo, papier ksero kolorowy możesz kupić już nawet za zaledwie kilkanaście złotych. Wiele zależy od jego gramatury oraz ilości arkuszy w ryzie, może ich być tylko 50, a nawet 250. 

Papier ksero powinien znaleźć się w każdym biurze. Jeśli szukasz tego rodzaju asortymentu, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu.