Zalety stosowania papieru ekologicznego


Większość osób nie zastanawia się, skąd bierze się papier, którego na co dzień używają w biurze i w domu. Produkcja tradycyjnego papieru przyczynia się do wylesiania oraz emisji gazów cieplarnianych. Dlatego na popularności zyskuje ekologiczny papier, który powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i wytwarza zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Poznaj zalety stosowania ekologicznego papieru.

Spis treści:

  • Tradycyjny papier a środowisko naturalne
  • Co to jest papier ekologiczny?
  • Ekologiczny papier do druku: zwróć uwagę na certyfikaty
  • Korzyści wynikające z zastosowania papieru biurowego z recyklingu
  • Stwórz Politykę Ekologicznego Biura

Tradycyjny papier a środowisko naturalne

Papier znajdziemy wszędzie – w domu, w szkole, w przedszkolu i w pracy oraz w każdym miejscu, gdzie możemy zrobić notatki. Towarzyszy nam każdego dnia na etykietach, w książkach, notatnikach czy czasopismach. Choć nowoczesne technologie dają nam możliwość zapisania wszystkiego w telefonie, tablecie czy na komputerze to do najróżniejszych notatek każdego dnia wykorzystujemy tradycyjny papier.

Do produkcji papieru zużywa się około czterech miliardów drzew każdego dnia. Przemysł papierniczy niekorzystnie wpływ na środowisko naturalne, ponieważ jest główną przyczyną wylesiania, czyli globalnego zagrożenia dla naszej planety.

Tradycyjny papier powstaje z pierwotnej masy celulozowej i włókien drzewnych, dlatego do jego produkcji wykorzystywane są jedynie świeżo ścięte drzewa. Jednak drzewa i lasy pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i są domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt. W związku z tym wycinka lasów, a w efekcie również przemysł papierniczy niekorzystnie wpływają na ekosystem.

Kolejnym wyzwaniem związanym z produkcją tradycyjnego papieru jest ilość wody zużywana do jego produkcji. Do powstania arkusza A4 potrzeba do 20 litrów wody. Natomiast recykling papieru i ponowne wykorzystanie makulatury pozwala zaoszczędzić jej aż 40%. Ponadto proces produkcji tradycyjnego papieru przyczynia się do powstawania odpadów i zanieczyszczeń. Syntetyczne i toksyczne chemikalia stosowane przez przemysł papierniczy do barwienia papieru mogą przedostawać się do cieków wodnych, a w efekcie zanieczyszczać jeziora i rzeki.

Jeśli przyjrzymy się cyklowi życia papieru oraz opakowań papierowych szybko zrozumiemy, dlaczego tak bardzo potrzebujemy przyjaznych dla środowiska alternatyw. Poza wycinką drzew, znacznym zużyciem energii i wody oraz generowaniem zanieczyszczeń istnieje także zagrożenie gazami cieplarnianymi. Produkcja wyrobów papierniczych takich jak papier do ksero, zeszyty, książki i artykuły papiernicze zużywa energię i środki chemiczne, co w efekcie powoduje emisję gazów cieplarnianych odpowiedzialnych nie tylko za globalne ocieplenie, ale także za zmiany klimatyczne.

Co to jest papier ekologiczny?

Ekologiczny papier to taki, który w całości lub w zasadniczej części powstaje ze składników pochodzących z recyklingu. Wykorzystuje się do niego czystą celulozę oraz masy makulaturowe, słomowe, bawełniane czy eukaliptusowe. Papier z włókien wtórnych nie jest idealnie biały i posiada niedoskonałości. Wielu klientów nie postrzega tego jako wadę, ale korzyść. Świadomi konsumenci wybierają papier z recyklingu do druku menu, oferty firmy, wizytówek, kalendarzy, plakatów, zaproszeń, kopert, folderów, kartek samoprzylepnych, etykiet czy zaproszeń. Istnieją także ekologiczne papiery ozdobne produkowane z włókien naturalnych, skórek cytrusów, łupin orzechów czy zużytych ubrań.

Recykling makulatury pozwala wyprodukować papier ekologiczny z odzysku. Jego produkcja pozwala ograniczyć zużycie wody i energii nawet trzykrotnie, a papier z recyklingu można przetwarzać nawet 5 razy. Poza tym produkcja papieru z odzysku umożliwia zmniejszenie emisji ścieków przemysłowych i gazów cieplarnianych o około 30%.

Ekologiczny papier do drukarek najczęściej ma szary kolor i z powodzeniem można go wykorzystać w domu i w pracy do drukarek laserowych i atramentowych oraz faksów i kopiarek.

Ekologiczny papier do druku: zwróć uwagę na certyfikaty

Ekologia w biurze i w domu pomoże w oszczędzaniu pieniędzy, zwiększaniu produktywności i zmniejszaniu wpływu na środowisko każdej organizacji. Zielone biuro pozwala sobie na korzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak ekologiczny papier do drukarki.

Choć papier biurowy pochodzący z recyklingu kojarzyć się może z produktem gorszej jakości, to wcale tak nie jest, a jego produkcja jest przyjazna dla środowiska. Wyróżnia go unikalny i delikatny odcień i piękna tekstura. Wybierając papier do druku z recyklingu, zwróć uwagę na certyfikaty:

  • Blue Angel (Błękitny Anioł) — jeden z najstarszych znaków ekologicznych, który otrzymują tylko bezpieczne dla środowiska i człowieka produkty.
  • FSC® Recycled — informuje, że papier w całości powstał z materiałów pochodzących z recyklingu.
  • PEFC Recycled — oznacza, że papier wykonano w co najmniej 70% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Korzyści wynikające z zastosowania papieru biurowego z recyklingu

Firmy, klienci i kontrahenci coraz częściej podejmują współpracę lub wybierają produkty czy usługi firm, które dbają o ekologię. Warto również pomyśleć o aspektach związanych ze środowiskiem naturalnym podczas prowadzenia działalności, ponieważ zdecydowanie oddziałują na wizerunek marki. Coraz bardziej popularnym wyborem staje się ekologiczny papier biurowy, który ma mnóstwo zastosowań. Papier ekologiczny w firmach, instytucjach i organizacjach zyskuje na popularności ze względu na szereg korzyści, jakie niesie za sobą jego używanie.

Korzyści dla środowiska

Papier biurowy z recyklingu minimalizuje emisję gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Ponowne wykorzystanie papieru zmniejsza ilość niezbędnej energii i wody do jego produkcji o 70%. Dodatkowo minimalizuje zanieczyszczenia, które przyczyniają się do powstawania smogu i wpływają na nasze zdrowe. A poza tym ponowne przetworzenie 1 tony papieru pozwala uratować aż 17 drzew.

PR firmy i reputacja biznesowa

Ekologiczny papier biurowy wpływa pozytywnie na reputację biznesową. Ułatwia przyciąganie nowych klientów, zwiększa szanse na nawiązanie kontraktów oraz lojalność klientów, a także prezentuje poczucie odpowiedzialności firmy za środowisko naturalne.

Stwórz Politykę Ekologicznego Biura

Opracowanie Polityki Ekologicznego Biura warto oprzeć na zasadach: ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj i zapobiegaj:

-Zapobiegaj nadużywaniu dokumentów papierowych. Zastanów się, czy koniecznie musisz wydrukować dane informacje? Ich przechowywanie w formie cyfrowej lub wysłanie współpracownikom pocztą elektroniczną będzie proekologiczną praktyką.

Poszukaj sposobów na zmniejszenie zużycia papieru w firmie, na przykład ustawiając w drukarkach funkcję drukowania dwustronnego.

-Wykorzystuj ponownie papier do robienia notatek, a jeśli znajdują się na nim dane poufne, użyj niszczarki dokumentów, a następnie zastosuj jako wypełnienie firmowych przesyłek.

-Kupuj papier biurowy z recyklingu.

-Zadbaj o to, aby w siedzibie twojej firmy pojawiły się dobrze oznakowane pojemnik do recyklingu papieru.

By zobaczyć więcej produktów przyjaznych dla środowiska wejdź na specjalnie utworzoną kategorię produktów przyjaznych środowisku: https://biurwa.pl/badz-eko