Papier biurowy – rodzaje, parametry, na co zwrócić uwagę podczas zakupu


Papier biurowy – rodzaje, parametry dlaczego warto się temu przyjrzeć? Wiele firm i instytucji wydaje fortunę na różnorodne urządzenia, meble i wyposażenie biur. Często brakuje im jednak podstaw, czyli odpowiedniego papieru biurowego, dopasowanego do potrzeb danego biznesu, który nie tylko ułatwia pracę, ale także wpływa na wizerunek firmy. Jaki papier jest niezbędny w każdym biurze i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Przygotowaliśmy poradnik dotyczący papieru biurowego dla firm i instytucji.

Spis treści:

1. Jakich rodzajów papieru potrzebujesz w swojej firmie?

2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem papieru do biura?

3. Dlaczego warto zadbać o dobry papier w firmie?

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze papieru biurowego? Ważne parametry!

4.1. Format papieru biurowego

4.2. Gramatura papieru biurowego

4.3. Kolor papieru biurowego

4.4. Białość papieru biurowego

4.5. Papier do ksero i drukarek tylko renomowanych firm

4.6. Wykończenie papieru biurowego

4.7. Papier do drukarki a typ drukarki

4. 8. Ilość sztuk papieru biurowego w ryzie

5. Papiery specjalistyczne

1. Rodzaj papieru jakiego potrzebujesz w swojej firmie?

Każda firma, nawet ta działająca jedynie w systemie online czy jednoosobowa działalność gospodarcza, ma zapotrzebowanie na produkty papierowe. Niezależnie od zasięgu działania oraz rodzaju biznesu, firmy potrzebują papieru kancelaryjnego, papieru komputerowego, papieru ksero, papieru fotograficznego, papieru wizytówkowego, papieru ozdobnego, papieru do plotera, papieru do dyplomów, papieru do faksu i kas. Natomiast zależnie od rodzaju prowadzonej działalności niezbędne będą różnego rodzaju druki akcydensowe, takie jak: akcesoria podatnika, CRM i listy przewozowe, druki kadrowe, druki kasowe i księgowe, druki szkolne i biblioteczne, faktury VAT, formularze do nadruku, karty drogowe, druki obrotu towarowego i magazynowego, rachunki i dowody sprzedaży oraz wiele innych. Do robienia różnego rodzaju notatek, chociażby zapisania ważnej informacji o tym, kto dzwoni i w jakiej sprawie, idealnie sprawdzą się wszelkie notatniki i karteczek biurowe.

2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem papieru do biura?

Przed zakupem papieru biurowego warto zastanowić się, do czego będzie używany. Standardowe rodzaje papieru idealnie sprawdzają się do drukowania niezbędnych dokumentów czy wykonywania kserokopii. Poza tym są ekonomiczne oraz odpowiednie do różnego rodzaju urządzeń biurowych. Jeśli drukujesz dokumenty dwustronnie, zdecydowanie lepiej zwrócić uwagę na większą gramaturę papieru oraz jego gładkie wykończenie. Natomiast gruby kolorowy papier ksero idealnie sprawdzi się do przygotowania ulotek, zaproszeń czy podziękowań dla klientów i kontrahentów.

3. Dlaczego warto zadbać o dobry papier w firmie?

Papier ksero to wizytówka firmy

Wybór odpowiedniego papieru do biura nie powinien być ograniczony jedynie do stosowania się do zaleceń producenta drukarki. Rodzaj używanego w firmie papieru wpływa na postrzeganie przedsiębiorstwa przez klientów i kontrahentów. Najważniejsze dokumenty firmowe, wymagające odręcznego podpisu, powinny być wydrukowane na papierze najwyższej jakości. Warto również zadbać o dobrej jakości specjalistyczny papier w biurach – do wizytówek, dyplomów i certyfikatów.

Dobór papieru często jest także wyrazem polityki środowiskowej danej firmy. Pochodzący z recyklingu ekologiczny papier do drukarki będzie znakiem, że firma jest przyjazna środowisku naturalnemu. W związku z tym warto odpowiednio zadbać o dokumenty w firmie, a papier dobrać zgodnie z potrzebami i przeznaczeniem.

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze papieru biurowego? Ważne parametry!

Bez względu na to, czy drukujesz firmowe dokumenty na białym, czy kolorowym papierze, czy wykonujesz niezbędne kopie dokumentów biurowych, wysokiej jakości papier biurowy w atrakcyjnej cenie ułatwi pracę. Przed zakupem papieru biurowego trzeba wziąć pod uwagę format, gramaturę, kolor, poziom bieli, rodzaj wydruku, rodzaj urządzenia, rodzaj powierzchni oraz ilość sztuk w ryzie.

4.1. Format papieru biurowego

Najpopularniejszym formatem papieru biurowego i papieru do ksero jest format A4. Norma ISO 216 definiuje 3 różne serie formatów papieru oznaczone jako A, B i C. Każda z tych liter odpowiada za serię papieru, a towarzysząca jej liczba określa rozmiar:

 • A – seria papieru do drukowania
 • B – seria papieru do plakatów
 • C – seria papieru na foldery czy koperty

Najpopularniejszym rozmiarem papieru do drukarki są:

 • Papier ksero A4
 • Papier ksero A3
 • Papier ksero A5

Najczęściej do codziennego użytku w firmach stosowany jest format papieru ksero do drukarki A4, który idealnie pasuje do większości drukarek i kopiarek. Pozostałe formaty doskonale sprawdzają się do specjalnego zastosowania. Natomiast papier wielkoformatowy idealnie sprawdzi się do ploterów i dużych drukarek.

4.2. Gramatura papieru biurowego

Kolejna ważna cecha papieru do drukarki to waga metra kwadratowego podana w gramach, a popularnie nazywana gramaturą. Gramatura wpływa na grubość i wytrzymałość papieru biurowego:

 • Najbardziej popularna gramatura papieru ksero stosowanego zarówno w domu, jak i w burze wynosi 80g/m2.
 • Do drukowania ważnych dokumentów, ofert czy korespondencji polecamy wybrać papier o gramaturze 90g/m2.
 • Do drukarki laserowej najlepiej sprawdzi się papier o gramaturze 80-120 g/m2.
 • Do druku zdjęć najlepiej wybrać papier fotograficzny 160 g/m2.

4.3. Kolor papieru biurowego

Kolorowy papier do drukarek i ksero stanowi intrygujące urozmaicenie. To rozwiązanie, które z pewnością zwróci uwagę klienta, jeśli prześlemy mu ofertę firmy na kolorowym papierze ksero, zamiast na tym popularnym papierze do drukarki w kolorze białym.

W hurtowni z wyposażeniem i akcesoriami dla biur i firm Biurwa.pl znajdziesz szeroki wybór kolorowych papierów ksero, a wśród nich: mix 10 kolorów czy papier ksero w nowoczesnych kolorach: wanilia, żółty, intensywny pomarańczowy, złota patyna, łososiowy, różowy, cytrynowy, szary, lawendowy, niebieski czy błękit arktyczny. Oferujemy również papier do drukarek i ksero w intensywnych oraz neonowych kolorach, dzięki czemu każdy – niezależnie od potrzeb – znajdzie idealny papier do biura.

4.4. Białość papieru biurowego

Poziom bieli papieru ksero oznaczona jest wskaźnikiem CIE. Drukując mało istotne dokumenty, można wybrać najtańszy papier ksero o kremowym czy szarym odcieniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że taki odcień może niekorzystnie wpływać na jakość oraz kontrast wydrukowanego dokumentu. Dlatego podczas wyboru papieru do ksero, warto zwrócić uwagę na jasność papieru do drukarki. Ten z najwyższej półki będzie więcej kosztował, jednak pozwoli uzyskać bardziej estetyczne dokumenty.

4.5. Papier do ksero i drukarek tylko renomowanych firm

W naszej hurtowni z akcesoriami i wyposażeniem dla biur znajdziesz bogatą ofertę papieru ksero oraz papieru do drukarek renomowanych firm w atrakcyjnych cenach. Oferujemy papier biurowy najlepszych firm:

 • papier dla biura Igepa
 • papier dla biura Antalis
 • papier dla biura MM
 • papier dla biura Mondi
 • papier dla biura HP2
 • papier dla biura Color Copy
 • papier dla biura Europapier Impap
 • papier dla biura KBK
 • papier dla biura Papyrus
 • papier dla biura HP
 • papier dla biura Kreska
 • papier dla biura Coloraction

Wszystko po to sprawia, że możesz wybrać najlepszy papier ksero w atrakcyjnych cenach. Dobrej jakości papier do ksero będzie odpowiedni zarówno dla profesjonalnej kserokopiarki, zwykłej domowej drukarki, jak i nowoczesnego urządzenia wielofunkcyjnego.

4.6. Wykończenie papieru

Aby sprostać różnorodnym oczekiwaniom klienta, producenci papieru oferują papier do drukarek: powlekany, niepowlekany, matowy, z wysokim połyskiem, lekko matowy – czym one się różnią?

Papier biurowy powlekany posiada specjalną powłokę, która poprawia wytrzymałość papieru, lepiej odzwierciedla kolory i ułatwia uzyskanie ładniejszego kontrastu. Oznacza to, że papier powlekany jest idealny do drukowania obrazów i zdjęć.

Papier biurowy niepowlekany – zwykły papier do drukarek używany na co dzień w pracy i w domu.

Papier do drukowania satynowy – idealnie sprawdzi się do druku kolorowego laserowego.

Papier fotograficzny półmatowy – sprawdzi się w każdej drukarce fotograficznej, zapewnia wydrukowanym zdjęciom i obrazom dobry kontrast.

Papier fotograficzny matowy umożliwia uzyskanie ostrego tekstu, żywych kolorów i profesjonalny druku dokumentów.

Papier fotograficzny błyszczący – najlepszy papier do drukowania zdjęć. Sprawia, że kolory są soczyste i ostre, a zdjęcia i obrazy są wyraziste.

4.7. Papier do drukarki a typ drukarki

Posiadacze drukarek, a także osoby obsługujące to urządzenie biurowe w pracy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że dobrze dobrany papier wpływa na jakość wydruku oraz wydajność urządzenia.

Papier do drukarki atramentowej wyróżnia się strukturą, która ułatwia wnikanie i ekspresowe schnięcie tuszu. Do drukarek atramentowych polecamy papier o gramaturze minimum 80g/m2. Odpowiednio dobrane arkusze nie będą się zacinać w urządzeniu, a wydruk będzie wyraźny.

Papier do drukarki laserowej idealnie sprawdzi się do druku w szarości lub w kolorze. Do tego urządzenia najlepiej wybrać arkusze o gramaturze 80-120/m2.

Papier do drukarki igłowej jest dwuwarstwowy, ma połączone ze sobą kartki i składankową konstrukcję, a dodatkowo jest bocznie perforowany. Umożliwia jednoczesny wydruk dokumentów w dwóch wersjach – oryginale i kopii.

Papier uniwersalny idealnie sprawdzi się do druku laserowego oraz atramentowego. Choć jest tani i popularny, to jeśli chcemy mieć wysokiej jakości wydruk, lepiej sięgnąć po inny rodzaj papieru.

4.8. Ilość sztuk papieru biurowego w ryzie

Przy zakupie papieru do ksero i drukarki warto zwrócić uwagę na ilość arkuszy w jednej ryzy – najczęściej jest to 200, 250 lub 500 sztuk.

5. Papiery specjalistyczne

Podczas zakupu papieru do drukarki poza rodzajem urządzenia, warto zwrócić uwagę na przeznaczenie drukowanych materiałów. Rozróżniamy również papiery do zadań specjalnych, takie jak:

W największej hurtowni z wyposażeniem i akcesoriami dla biur Biurwa.pl znajdziesz szeroki wybór papieru do domu, biura i firmy, który zdecydowanie ułatwi prowadzenie działalności. Możesz zdecydować się na papier do recept, papier kancelaryjny w kratkę, papier kancelaryjny w linie, papier komputerowy, papier ksero, papier ksero kolorowy oraz papiery specjalistyczne.