Oświetlenie w biurze


Oświetlenie ma bardzo duży wpływ na jakość wykonywanej przez nas pracy. Jeśli nie będzie odpowiednie, to nasza efektywność szybko będzie maleć. O czym warto pamiętać analizując temat ergonomii w miejscu pracy pod kątem właśnie oświetlenia?
Dlaczego tak ważne jest prawidłowe oświetlenie w biurze?
Jeśli dane pomieszczenie nie będzie posiadało odpowiedniego oświetlenia (naturalnego oraz sztucznego), to praca nie będzie efektywna. To jednak nie wszystko. Poza tym, pracownicy będą mieli coraz większe kłopoty z oczami, bólami głowy oraz ogólnym rozdrażnieniem.

oświetlenie w biurze
Jak zaprojektować biuro?
Zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom – w kwestii oświetlenia – to konieczność zadbania o dobry dostęp światła naturalnego. Warto zatem tak projektować i aranżować pomieszczenia, aby z okien padało jak najwięcej światła, przez co praca będzie znacznie bardziej wygodna. Biurka powinny być ustawione pod oknami – najlepiej, po stronie zachodniej i południowej. Trzeba zaznaczyć, że światło naturalne nie podrażnia oczu oraz nic nie kosztuje, co także jest bardzo ważnym aspektem, na który mnóstwo osób zwraca uwagę.

OŚWIETLENIE W BIURZE
Jakie zastosować oświetlenie sztuczne?
Niestety, w Polsce często trzeba wspomagać się też światłem sztucznym, na które składa się oświetlenie główne oraz oświetlenie miejscowe. Pierwszy element tego „tandemu” zapewnia równomierne oświetlenie pomieszczenia.

proper-lighting Powinny w tym przypadku dominować niebieskie tony, które są najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Tymczasem oświetlenie miejscowe znakomicie pomaga uwidocznić poszczególne przedmioty, na których nasz wzrok jest bardzo często skupiony.
Warto zaznaczyć, że sztuczne źródła oświetlenia powinny stanowić imitację światła naturalnego. Trzeba stawiać na oświetlenie o kolorze białym i ciepło-białym, które jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. Warto zaś unikać oświetlenia jarzeniowego wywołującego migotanie i zmęczenie oczu.
Jeśli pracownicy wykonują zadania przy komputerach, to natężenie powinno mieć minimum 500 luksów. W przypadku pracy z drobnymi przedmiotami, ta wartość wzrasta nawet o 60%.

Jak oświetlić biuro

 

Zobacz przykładowe aranżacje i kup wybraną lampę w sklepie

lampa CED CLED 400
do sklepu

 

 Cep CLED-510

do sklepu

 

 

Cep CLED-600

do sklepu

 

Maul Atlantic

do sklepu

 

Maul Business

do sklepu

 

Maul Office