Okładki do bindowania


Okładka do bindowania pozwala zabezpieczyć dokument przed uszkodzeniem lub pobrudzeniem. Usztywnia też cały blok papierów i ułatwia jego przechowywanie. Nadaje odpowiedni wygląd i pozwala opisać zawartość dokumentu.

Jakie okładki do bindowania wybrać?

W naszej ofercie dostępne są różne modele okładek. Standardowe okładki do bindowania A4 w bardzo wielu kolorach świetnie prezentują się na półkach, tworząc kolorową mozaikę dokumentów. Kolor może stanowić również podpowiedź, co mieści się w środku danego katalogu.

W innej sytuacji o wiele bardziej użyteczne mogą się okazać przezroczyste okładki do bindowania. Pozwalają one zobaczyć pierwszą stronę dokumentu, gdzie zazwyczaj mieści się tytuł i opis zawartości. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by umieścić przezroczystą okładkę z przodu, natomiast kolorową z tyłu. W ten sposób można połączyć plusy obu rozwiązań.

Nie wszystkie dokumenty muszą mieć najbardziej rozpowszechniony rozmiar biurowy. Zdarzają się również większe arkusze, do których lepiej pasować będzie okładka przezroczysta A3. W naszej ofercie znajdują się również inne typowe formaty okładek.

Omówione modele świetnie sprawdzą się w przypadku materiałów na szkolenia lub w archiwizacji dokumentów biurowych. Jest też możliwość bindowania katalogów i ofert dla klientów. W tym przypadku można postawić bardziej na efekt wizualny i zastosować okładki do bindowania skóropodobne. Zapewnią one większy prestiż firmy i będą dobrą jej wizytówką.

Jak korzystać z okładek do bindowania?

Najczęściej okładki do bindowania posiadają grubość około 200 mikrometrów. Dla porównania zwykła kartka papieru mieści się między 80 a 100 mikronów grubości. Okładki są więc dwukrotnie grubsze. O ich wytrzymałości decyduje także materiał, najczęściej jest to bowiem folia wykonana z tworzywa sztucznego.

W pewnych sytuacjach można stosować także jeszcze grubsze folie mierzące 300 mikrometrów, jednak w większości przypadków standardowe rozmiary zapewniają wystarczająco duże zabezpieczenie dokumentów.

Różnica w grubości i twardości nie jest ogromna, dlatego też bez problemu okładki można dziurkować w standardowy sposób. Z powodzeniem można jednocześnie bindować do kilku folii naraz, choć z pewnością będą one stawiały nieco większy opór niż porównywalna ilość zwykłych kartek papieru.

Okładki do bindowania dołącza się do bloku kartek jeszcze przed umieszczeniem ich w grzbiecie. Z przodu umieszcza się najczęściej okładkę do bindowania bezbarwną, natomiast na tył lepiej sprawdzają się kolorowe folie.

Uporządkowanie biura

Okładki ułatwiają porządkowanie zbindowanych dokumentów. Przede wszystkim zapewniają im odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Chronią papier przed zabrudzeniem, uszkodzeniem lub zgięciem. Poza tym pozwalają również wstępnie oddzielić i opisać różne typy dokumentów. Pierwszą wskazówką co do zawartości może być kolor okładki. Drugą, dokładniejszą, opis dokumentu umieszczony na pierwszej stronie, widocznej dzięki przeźroczystej okładce z przodu.