Oczyszczacz powietrza do firmy — który wybrać?


Oczyszczacz powietrza jest niezbędnym urządzeniem nie tylko w domu, ale także w firmie. Pozwala stworzyć zdrowe miejsce do pracy oraz zwiększa wydajność pracowników. Dlaczego oczyszczacz powietrza do firmy to doskonała inwestycja? Wyjaśniamy w tym artykule.

Twoja firma i znajdujące się w niej biura to miejsce, w którym razem z pracownikami spędzasz większość dnia. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby obszar ten był dobrze wysprzątany i wolny od zanieczyszczeń. Jednym z aspektów, na który wielu właścicieli firm nie zwraca uwagi, jednak jest on szalenie istotny, jest jakość powietrza. Oczyszczacz powietrza do firmy to absolutny must-have, ponieważ chroni przed alergiami i chorobami układu oddechowego. Poza tym zapewnia pracownikom komfortową przestrzeń do pracy. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do biura? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które służy do usuwania kurzu, pyłków, pleśni, alergenów, dymu, sierści i innych zanieczyszczeń z powietrza w domu, biurze, lokalu użytkowym czy firmie.

Niektóre mogą usuwać także wirusy i bakterie z powietrza, a dzięki temu zmniejszać ryzyko infekcji. Różnią się rozmiarami i funkcjami. Niektóre z nich przeznaczone są do mniejszych pomieszczeń inne do większych przestrzeni. Doskonale eliminują nieprzyjemne zapachy, zmniejszają objawy alergii i astmy.

Zalety posiadania oczyszczacza powietrza w firmie

Zastanawiasz się, dlaczego czyste powietrze w pracy ma ogromny wpływ na Twoją firmę. Poznaj odpowiedzi.

1. Dbasz o zdrowie i zwiększasz produktywność pracowników

Złej jakości powietrze przyczynia się do powstawania dolegliwości zdrowotnych, dekoncentracji i spadku produktywności. Wywołuje często bóle głowy, problemy z oddychaniem, zapach stęchlizny — to wszystko jest efektem oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

2. Czyste powietrze to wizytówka firmy

To szczególnie istotne w przedsiębiorstwach, które regularnie przyjmują klientów i gości. Jeśli wchodzą do dusznych pomieszczeń, mogą podświadomie niekorzystnie oceniać firmę. Inwestycja w oczyszczacz powietrza do firmy to doskonałe rozwiązanie.

3. Chronią przed powstawaniem pleśni

Oczyszczacz powietrza może zapobiegać rozwojowi i rozprzestrzenianiu się pleśni. Usuwa nie tylko kurz, ale także zanieczyszczenia i zarodniki pleśni.

4. Usuwa brzydkie zapachy

Nieprzyjemne zapachy często unoszą się w powietrzu. Mogą pochodzić z gotowania, środków czystości, wentylacji, smogu za oknem…

Oczyszczacz powietrza dla alergików

5. Przynosi ulgę alergikom

Coraz więcej osób cierpli na różnego rodzaju alergie. Oczyszczacz powietrza niweluje substancje o działaniu alergizującym. Dzięki czemu poprawia komfort życia i pracy pracowników.

6. Korzystnie wpływa na produktywność

To zaskakujące, lecz oczyszczacz powietrza rzeczywiście poprawia wydajność w miejscu pracy. A pracownicy cieszący się dobrym zdrowiem są bardziej wydajni i kreatywni w pracy.

7. Poprawia jakość powietrza

Jakość powietrza w firmie powinna być priorytetem. Stosowanie oczyszczacza powietrza w firmie to ekonomiczny sposób, by zadbać o zdrowie, komfort i samopoczucie pracowników, klientów i gości.

Oczyszczacz powietrza do firmy Ideal, zobacz w sklepie >>>

Dlaczego oczyszczacz powietrza to absolutne must-have w każdym biurze?

Każda firma niezależnie od jej wielkości czy branży potrzebuje oczyszczacza powietrza ponieważ to urządzenie, które wspiera działanie wentylacji. Najlepsze oczyszczacze powietrza wychwytują i neutralizują 11 rodzajów zanieczyszczeń, a w tym:

  • alergeny
  • bakterie
  • wirusy
  • grzyby
  • pleśń
  • roztocza i cząsteczki kurzu
  • sierść zwierząt domowych
  • nieprzyjemne zapachy
  • pyłki
  • lotne związki organiczne

Wszystkie te zanieczyszczenia naturalnie występują w pomieszczeniach lub mogą zostać wprowadzone do budynku przez osoby, które się w nim znajdują dlatego ich wyższe nagromadzenie w powietrzu bywa problemem w niewietrzonych firmach lub tych, które mają problemy z wentylacją. W chłodniejszych porach roku, także ze względu na smog, może występować wyższe stężenie zanieczyszczeń w budynkach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza do firmy?

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza może być trudnym zadaniem. Wiążę się to z tym, że w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli, a każdy z nich poza wyglądem różni się funkcjonalnością a ich ceny wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak wysoka cena nie zawsze oznacza lepszą jakość i wydajność. Skąd zatem wiedzieć, który oczyszczacz powietrza będzie idealny dla twojej firmy?

Wybór oczyszczacza w zależności od wielkości pomieszczenie
Wybór oczyszczacza w zależności od wielkości pomieszczenia

Wielkość pomieszczenia

Oczyszczacze powietrza dostępne są w różnych rozmiarach. Przed zainstalowaniem go w biurze najlepiej wybrać urządzenie o odpowiedniej wielkości. Tylko w ten sposób będzie w stanie skutecznie zadbać o czyste powietrze.

Współczynnik oczyszczania – to parametr informujący o tym ile razy w ciągu godziny urządzenie jest w stanie przefiltrować całą kubaturę pomieszczania. Do obliczenia parametru przyjmowana jest wysokość pomieszczenia 2,5 m. To wyjątkowo ważna cecha dobrych oczyszczaczy powietrza. Odpowiednio wysoki wskaźnik oczyszczania zapewnia najwyższą jakość filtracji i pozwala na odpowiednio szybką reakcję na pojawiające się zanieczyszczenia, zapewniając użytkownikowi zdrowe powietrze. 
Tabela pokazuje optymalną relację współczynnika oczyszczania (WO) do powierzchni pomieszczenia (około 3 do 5 razy na godzinę)

Poziom hałasu

Biuro to miejsce, w którym potrzebujesz ograniczyć wszystko, co rozprasza uwagę — nie tylko pracowników, ale także klientów. Wiele oczyszczaczy powietrza emituje hałas, co może być irytującym doświadczeniem dla pracowników i klientów. Niektóre mogą być pod tym względem uciążliwe. Warto zwrócić uwagę na urządzenie o niskim poziomie hałasu.

Oczywiście każdy oczyszczacz ma przedział decybeli ponieważ urządzenie reaguje na wskaźniki odczytywane przez czujnik SensorPod (w Przypadku pokazanych powyżej z oferty Leitz) i automatycznie dostosowuje do nich prędkość wentylatora a co za tym idzie głośność.

Oczyszczacz powietrza do firmy marki Leitz, zobacz w sklepie >>>

Typ filtra i ocena CADR

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza do domu lub firmy, jest typ filtra. Wyróżniamy: filtr wstępny, filtr węglowy, filtr HEPA, filtr termodynamiczny, filtr elektrostatyczny czy filtr zmywalny. IDEAL AP 15 posiada filtr wstępny, filtr dokładny True HEPA oraz plazmowe oczyszczanie powietrza w jednym kompaktowym urządzeniu przez co jak podaje producent filtry bardzo skuteczne usuwają 99,97% zanieczyszczeń.

W przypadku Leitza (którego sami używamy przy 2 psach i 2 dzieci alergicznych w swoim domu) posiada on filtracja 360 stopni przez co wychwytuje typowe zanieczyszczenia, takich jak alergeny, lotne związki organiczne (LZO), niektóre gazy i bardzo drobne cząstki unoszące się w powietrzu, w tym wirusy i bakterie. Lampa UV-C niszczy wychwytywane przez system filtracji bakterie, zarazki i wirusy, aby zapewnić Ci jeszcze większy spokój ducha.

Wiele oczyszczaczy ma dodatkowy magiczny przycisk w przypadku Fellowsa to porzycisk Aera+™ .Przeznaczony on jest do usuwania raptownych zmian w ilości alergenów w powietrzu, przepływ powietrza przez filtry oczyszczacz powietrza Fellowes Aeramax DX55 zwiększa się o 50% w stosunku do najniższego poziomu filtracji, aby jak najszybciej usunąć zanieczyszczenia (nam taki przycisk wydaje się zbawienny przy palaczu lub okresie grypowym)

Pamiętaj każdy z filtrów przeznaczony jest do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza zawierającego kilka różnych filtrów. Warto pamiętać, że ich żywotność jest różna, może wynosić od 6 miesięcy do 10 lat.

Natomiast ocena CADR to wskaźnik skuteczności filtra powietrza z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia oraz objętości czystego powietrza wytwarzanego na minutę. Wskazuje on ilość przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz. Im większa wartość wskaźnika, tym szybciej urządzenie oczyści powietrze w pomieszczeniu.

Gdzie kupić oczyszczacz powietrza do firmy?

W sklepie internetowym z wyposażeniem do biur, przedszkoli i firm Biurwa.pl znajdziesz różne rodzaje oczyszczaczy powietrza w atrakcyjnych cenach. Możesz zdecydować się na produkty marek Fellowes, Ideal, Leitz i dopasować produkt do swoich potrzeb i wymagań.

Oczyszczacz powietrza do firmy marki LEITZ, zobacz w sklepie >>>