Niszczarki do dokumentów: jak wybrać odpowiednią do domu i biura?


Niszczarka do papieru to ważne urządzenie nie tylko w domu, ale również w każdej firmie. To niezbędny sprzęt, który umożliwia zachowanie bezpieczeństwa i prywatności, gdyż niszczy poufne dokumenty i nośniki, zawierające dane o szczególnym znaczeniu oraz inne istotne informacje. W efekcie chroni przed kradzieżą tożsamości, nadużyciami związanymi z przechowywaniem danych, wyciekiem danych klientów, kontrahentów czy know-how. Przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy, w którym zdradzamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej niszczarki do papieru i dokumentów do domu oraz biura.

Niszczenie dokumentów w biurze i w domu

Niszczenie dokumentów wydaje się być z pozoru prostą sprawą, jednak w przypadku poufnych danych wymaga odpowiedniej uwagi oraz dobrze dobranej niszczarki. Co ciekawe już nie tylko polityka wewnętrzna firmy czy zasady związane z obiegiem dokumentów, ale również przepisy prawa podpowiadają, w jaki sposób niszczyć dokumenty zawierające wrażliwe i poufne informacje.

Różne rodzaje niszczarek do dokumentów i nośników

Do wyboru jest wiele wariantów niszczarek do papieru. Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu niszczarki do domu i biura są poziomy bezpieczeństwa.

Poza tym to niezbędne w każdym biurze oraz domu urządzenie wyróżnia się różnorodnymi funkcjami, takimi jak: automatyczny podajnik, ilość kartek niszczonych jednorazowo, pojemność kosza, odporność na zszywki i małe spinacze biurowe, sposób opróżniania czy możliwość niszczenia płyt CD oraz kart kredytowych. Na tej podstawie wyróżniamy:

  • Niszczarki do papieru tnące w paski
  • Niszczarki do papieru tnące ścinki
  • Niszczarki z automatycznym podajnikiem
  • Niszczarki do papieru z funkcją niszczenia płyt CD, DVD oraz kart kredytowych

Klasyfikacja DIN w niszczarkach dokumentów i nośników – o czym mówi?

Każda niszczarka oznaczona jest numerem DIN 66399. Klasyfikacja DIN określa stopień niszczenia dokumentów i nośników. Obowiązuje od 2012 roku i składa się z 7-stopniowej skali, która oznacza poziom niszczenia papieru, dokumentów oraz nośników.

Poziom bezpieczeństwa niszczarek

Poziom P-1 – niszczy ogólne dokumenty, katalogi i materiały promocyjne. Pozostawia paski o szerokości 12 mm i najlepiej stosować ją do niszczenia dokumentów niezawierających poufnych czy wrażliwych danych, gdyż można je z łatwością poskładać.

Poziom P-2 – przeznaczony do niszczenia dokumentacji i korespondencji firmowej. Pozostawia ścinki szerokości 6 mm.

Poziom P-3 – polecany do niszczenia dokumentów i nośników zawierających wrażliwe oraz poufne informacje.

Poziom P-4 – warto stosować do niszczenia dokumentów oraz nośników zawierających wrażliwe dane i RODO.

Poziom P-5 – idealny do dokumentów zawierających tajne informacje.

Poziom P-6 – niszczy tajne dane, które wymagają zastosowania szczególnych środków ostrożności.

Poziom P-7 – stosowany do niszczenia danych zawierających poufne informacje, wobec których obowiązują najwyższe wymogi dotyczące bezpieczeństwa.

Niszczarka do użytku w domu czy w firmie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie niszczarki warto również odpowiedzieć sobie na pytanie o jej przeznaczenie. Czy będzie ona służyć w domu, czy w firmie?

Niszczarki do papieru przeznaczone do użytku domowego często wyróżnia zdecydowanie mniejszy rozmiar. Dodatkowo mogą one przetwarzać jedynie kilka arkuszy papieru jednocześnie. Poza tym taka domowa niszczarka do dokumentów raczej nie będzie posiadała opcji niszczenia nośników danych lub papieru i dokumentów ze zszywkami i spinaczami. Z pewnością będzie również miała krótszy czas działania oraz wymagała dłuższego okresu schładzania pomiędzy każdą sesją niszczenia. W przeciwieństwie do niej profesjonalna niszczarka do dokumentów i nośników dla firm wyróżnia się większą pojemnością kosza, szybkością działania i czasem rozdrabniania, a także rodzajami dokumentów i nośników, które mogą być w niej niszczone.

Popularne marki niszczarek do dokumentów

Wśród popularnych producentów najlepszych niszczarek biurowych wyróżnić można marki Rexel, Kobra, Ideal, Fellowes, Dahle, HMS, Leitz, Eba, HP2, Wallner, Opus i Agro. Dodatkowo profesjonalne niszczarki dla firm są odporne na zszywki i małe spinacze biurowe, niszczą również płyty CD/DVD oraz karty kredytowe. Do większych firm, biur, instytucji i korporacji najczęściej wybierane są niszczarki wyposażone w kosze powyżej 100L. Warto zwrócić uwagę na urządzenia posiadające automatyczny podajnik, sposób opróżniania kosza, ilość kartek niszczonych jednorazowo czy obudowę na kółkach, gdyż wszystkie te czynniki wpływają na sposób korzystania z tego niezbędnego w każdej firmie urządzenia biurowego.

Ranking niszczarek do dokumentów Rexel

Znanym na całym świecie liderem w produkcji niszczarek do dokumentów, a także innych artykułów biurowych jest marka Rexel, która oferuje najwyższej jakości urządzenia biurowe dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników. Poszukujesz solidnego urządzenia do niszczenia dokumentów w pracy i w domu? Zaufaj milionom użytkowników oraz ich opiniom o niszczarkach do dokumentów Rexel.

W sklepie internetowym z wyposażeniem dla biur Biurwa możesz kupić:

  • Niszczarki do dokumentów Rexel ProMax
  • Niszczarki do dokumentów Rexel Prostyle
  • Niszczarki do dokumentów Rexel Secure
  • Niszczarki do dokumentów Rexel Mercury
  • Niszczarki do dokumentów Rexel Momentum
  • Niszczarki do dokumentów Rexel Optimum

Dlaczego niszczarka do dokumentów to niezbędne urządzenie w każdym domu i w każdej firmie?

Poszukujesz najlepszej niszczarki do dokumentów? To absolutny must-have każdego biura ma mnóstwo zastosowań: zapewnia ochronę przed kradzieżą tożsamości, danych klientów, istotnych informacji firmowych czy oszustwami finansowymi. Odpowiednio dobrana niszczarka do dokumentów chroni wrażliwe dane osobowe, poufne dane klientów i kontrahentów, a także istotną wiedzę biznesową. Dodatkowo pozwala uniknąć grzywny oraz konsekwencji prawnych z powodu nieprzestrzegania obowiązujących przepisów RODO, a także chroni przed wyciekiem danych, które mogłyby skutkować pogorszeniem reputacji firmy.

Niszczarka do papieru ułatwia pozbywanie się faktur, informacji o należnościach i długach, danych osobowych pracowników, danych dotyczących sprzedaży, informacji finansowych oraz danych o klientach i kontrahentach, ponieważ rozdrabnia dokumenty i nośniki na drobniusieńkie cząsteczki.

Zdecydowanie lepiej zachować szczególną ostrożność i niszczyć ważne dokumenty, które nie są już potrzebne, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Choć dawniej były ogromne i nieporęczne dziś możemy kupić kompaktowe i przenośne niszczarki do dokumentów. Wiele modeli jest również wyposażonych w kółka, dzięki czemu może bez problemu mogą być używane w całej firmie.

Ceny niszczarek do dokumentów

W najlepszym sklepie internetowym z wyposażeniem dla biur i firm dostępne są niszczarki dokumentów w różnych cenach. W zależności od potrzeb można wybrać tańsze niszczarki dokumentów przeznaczone do użytku domowego i w niewielkich firmach albo droższe niszczarki klasy premium przeznaczone do zastosowania w większych biurach, instytucjach i korporacjach. Ogólnie rzecz biorąc, im droższa niszczarka, tym więcej arkuszy może obsłużyć za jednym razem oraz tym dłużej może działać, zanim będzie wymagała schłodzenia.

Zastanawiasz się gdzie kupić najlepszą niszczarkę? Niezależnie od tego, czy szukasz idealnej niszczarki do domu, najlepszej niszczarki do domowego biura czy profesjonalnej niszczarki do firmy, zajrzyj do sklepu internetowego biurwa.pl i wybierz sprzęt biurowy idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Jak dbać o niszczarkę do dokumentów?

Aby twoja niszczarka do dokumentów służyła jak najdłużej, podobnie jak inne urządzenia z silnikiem, wymaga pielęgnacji i konserwacji. Najlepszym sposobem, by zadbać o dłuższą żywotność niszczarki do papieru, jest systematyczne używanie arkuszy smarujących do niszczarek lub oleju do niszczarek, które dbają zarówno o silnik urządzenia, jak i jego ostrza.

W najlepszym sklepie internetowym z wyposażeniem i urządzeniami dla biur znajdziesz również torby na ścinki przeznaczone do recyklingu oraz worki na ścinki do małych niszczarek.