Jak nauczyć dziecko systematycznej pracy


W czasie wakacji rodzice mogą poświęcić więcej uwagi swoim pociechom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym okresie popracować nad systematycznością dziecka. Jak to zrobić skutecznie? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

 

18
Plan zajęć
Oczywiście, w czasie wakacji dziecko powinno mieć więcej czasu wolnego, niż w trakcie pozostałych miesięcy. Lipiec i sierpień to jednak okres, w którym można nauczyć dziecko regularności w wykonywaniu konkretnych obowiązków. Jak to zrobić? Podstawową kwestią jest sporządzenie planu zajęć. Może to być np.: jedna lub dwie godziny dziennie poświęcone nauce języka angielskiego czy matematyki (najlepiej na początku wyznaczać mniejszą liczbę minut, aby pociecha stopniowo przyzwyczajała się do nowych zwyczajów). Ważne jest to, aby dziecko korzystało z odpowiedniego kalendarza czy notatnika, w którym zostaną umieszczone terminy jego codziennej pracy. Najlepiej skorzystać z produktów, które mogą być zlokalizowane na biurku. Wtedy pociecha będzie miała do nich łatwy dostęp, co pomoże w systematycznej nauce.

Kolorowe produkty
Dziecko musi przekonać się do systematycznej pracy. Rodzice powinni korzystać z każdego dostępnego sposobu, aby pomóc pociesze w osiągnięciu tego celu. Dobrym rozwiązaniem są kolorowe zeszyty. Atrakcyjny wygląd oraz ciekawe motywy sprawiają, że dziecko chętniej wykonuje powierzone zadania. To samo tyczy się długopisów, kredek czy notatników. Jeśli wasze dzieci lubią kolorowy asortyment, to dzięki niemu łatwiej będzie przekonać je do regularnej nauki.

CAR-42791

Organizacja miejsca pracy
Kluczem do odniesienia sukcesu jest też odpowiednia organizacja miejsca pracy. Dziecko powinno nauczyć się, że porządek pomaga w szybszym nabywaniu informacji oraz uczeniu się. Jak pomóc synowi czy córce w tym aspekcie? Każdemu przyda się przybornik na biurko z przegrodą na karteczki (można tam zapisywać ilość zadań do wykonania czy notatki związane z przedmiotami), przegrodą na artykuły piszące, dwoma przegrodami na artykuły piśmienne, linijki, ulotki czy broszury oraz miejscem na drobne artykuły biurowe.

5902308700055-(1)

Żelazna konsekwencja
Jeśli ustalicie z dzieckiem ramy pracy – nad konkretnym przedmiotem czy zagadnieniem – i zapiszcie je w kalendarzyku lub notatniku, to musicie się tego trzymać. Nie można robić wyjątków, ponieważ wtedy pociecha nie nabierze odpowiednich nawyków. Rodzice powinni zatem ustalić między sobą, aby jedno z nich zawsze było w stanie przypilnować dziecko, które dzięki temu stanie się systematyczniejsze w swoich poczynaniach.

 

Powodzenia