Markery a ich końcówki


Zastosowanie markerów jest naprawdę szerokie. Są jednym z najbardziej potrzebniejszych przedmiotów w biurze. Na rynku można dostać wiele różnych rodzajów, trzeba jednak konkretnie wiedzieć kiedy i w jakim celu używać danych typów. Różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, jakim piszą, ale również grubością kreski. To zaś uzależnione jest od rodzaju końcówki. Można bowiem zaopatrzyć się w markery w okrągłą końcówkę albo skośną. W jakim celu je wykorzystać oraz czym się charakteryzują?

Markery z okrągłą końcówką
To te najbardziej popularne i tradycyjne. Bardzo łatwo się nimi pisze, dzięki czemu doskonale spełnią swoją rolę podczas tworzenia napisów na plakatach i tym podobnych obiektach. To właśnie ten typ jest wykorzystywany do pisania po tablicach suchościeralnych w szkołach czy biurach. Okrągłym markerem można łatwo manipulować i bezproblemowo kreślić litery. Ich wadą jest fakt, że grubość kreski jest jednakowa, zależna od danego rodzaju pisaka. Nie da się zmienić jej szerokości.

Markery ze ściętą końcówka

Markery o okrągłej końcówce używać można do zaznaczania czegoś między innymi na:

  • drewnie – MARKER EDDING 950. Dobrze kryjąca farba w paście o wysokiej odporności na zmywanie. Po wyschnięciu farba jest odporna na działanie światła, wody i ścieranie.
    Marker szczególnie przydatny do pisania na powierzchniach szorstkich, zabrudzonych i metalowych pokrytych rdzą. Nadaje się również do wykonywania oznaczeń pod wodą. Szerokość linii pisania: ok. 10 mm.

Zobacz w sklepie ->

 

  • plastiku,
  • oponach – MARKER EDDING 8050. Marker do nanoszenia napisów na oponach i powierzchniach gumowych. Trwały tusz o subtelnym zapachu w kolorze białym. Szerokość linii pisania 2-4 mm.

zobacz w sklepie ->

 

 

  • metalu – MARKER EDDING 750. Marker lakierowy przeznaczony do wykonywania trwałych oznaczeń na niemal każdej powierzchni, także porowatej. Tusz pigmentowy, dobrze kryjący i wysoce nieprzezroczysty, wodoodporny i szybkoschnący, odporny na ścieranie, odporny na działanie temperatury do 400°C (kolory: biały, żółty i srebrny do 1000°C). Tusz o nieagresywnym zapachu i kryciu zbliżonym do lakieru, nie zawiera toluenu i ksylenu. Marker posiada system kontroli dopływu tuszu do końcówki. Aluminiowa obudowa. Okrągła końcówka. Grubość linii pisania: 2-4 mm.

Zobacz w sklpie ->>

 

  • szkle i tablicach kredowych – MARKER KREDOWY TOMA TO 292 . Marker z płynną kredą, do pisania po tablicach czarnych, białych, po szkle i powierzchniach plastikowych
    Zmywalny wodą, jak zwykła kreda – np. tradycyjną. Nasączalne końcówki fibrowe, bezwonny tusz pigmentowy, nie zawiera xylenu. TO-292 – końcówka okragla 4,5 mm

zobacz w sklepie ->

  • bieliźnie – EDDING 8040   Marker specjalny w aluminiowej obudowie z okrągłą końcówką o grubości 1 mm. Do wykonywania oznaczeń na wszystkich rodzajach tkanin.
    Wykonane napisy utrwalają się w czasie prasowania i są odporne na pranie. Kolor: czarny.

zobacz w sklepie ->

 

  • kliszach RTG

zobacz w sklepie ->

 

Z całą pewnością okażą się pomocne podczas oznaczania rozmaitych produktów, tworzenia projektów graficznych czy logistycznych.

 

Markery ze skośną końcówką
Chociaż są mniej znane, mogą okazać się równie przydatne. Wbrew ogólnemu przeświadczeniu, nie są one niewygodne w użytkowaniu, ponieważ całość korpusu posiada okrągły kształt, co pozwala na wygodne złapanie pisaka, nawet jeśli na dłoniach znajdują się grube rękawice (co przydaje się między innymi w warsztatach). Jego ścięta końcówka sprawdza się doskonale w zakreślaniu niektórych fragmentów dokumentów, ponieważ zakrywa cały tekst i nie trzeba dorysowywać osobnej linii, żeby ją pogrubić (a często dzieje się tak w przypadku okrągłych markerów). Co więcej, można prowadzić zarówno cienkie, jak i grube linie w tak samo nasyconej barwie. Niestety, ciężko się nimi pisze, ze względu na nieregularny kształt końcówki, którą trzeba w odpowiedni sposób wyginać, żeby uzyskać „proste” litery.

zobacz w sklepie ->