Jakie powinno być optymalne oświetlenie biura?


Od czego zależy komfort pracy w biurze? Okazuje się, że nie tylko od wygodnego krzesła i biurka. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Nieodpowiednie okaże się męczące nie tylko dla oczu – będzie nas rozdrażniać, powodować bóle głowy, dekoncentrację, senność i wiele innych niepożądanych podczas biurowej pracy skutków. Jakie więc powinno być optymalne oświetlenie biura?

9

Najlepsze pomieszczenie biurowe, to takie, które posiada okno od wschodniej strony świata – wówczas dłużej będzie można cieszyć się najzdrowszym, bo naturalnym światłem słonecznym. Ale i tu musimy wprowadzić małą pomoc, czyli rolety lub żaluzje, za pomocą, których będzie można ograniczać zbyt intensywne promienie słoneczne.

10

Oświetlenie sztuczne powinno zostać odpowiednio zaprojektowane i dostosowane do wielkości pomieszczenia. Jeśli właściwie je dobierzemy, będziemy czuć się pełni energii, optymizmu i mobilizacji do pracy. Nie można ograniczyć się jedynie do oświetlenia głównego. Bardzo ważne są dodatkowe, punktowe źródła światła, skoncentrowane na konkretnych obszarach biura. Zwykle są to lampki lub kinkiety. Jedna z nich na pewno musi doświetlać centralne miejsce pracy, czyli biurko. Tu warto zadbać o lampkę regulowaną – którą łatwo można przesunąć w inne miejsce czy wyregulować położenie jej ramienia. Ale nie może też zabraknąć źródła światła skoncentrowanego na miejscach, w których klienci oczekują na przyjęcie oraz na tym, co chcielibyśmy zaakcentować – np. wiszące na ścianach certyfikaty czy szczególnie ważne dekoracje.

11

Oświetlenie główne powinno być rozłożone równomiernie, dlatego poleca się zwłaszcza rozwiązania liniowe. Przy obecnym stanie techniki za najbardziej przyjazną dla ludzkich oczu technologię uznaje się światła LED. Technologia ledowa może być stosowana na wiele sposobów – to żarówki o każdym gwincie, w różnych kształtach, a nawet w formie specjalnych taśm LED. Światło przez nie emitowane może być w barwie ciepłej lub zimnej. W każdym przypadku jest równomierne i przyjazne dla oczu. Nie męczy nawet po wielu godzinach. Co więcej, jest ekonomiczne i zużywa minimalną ilość energii elektrycznej.

12

Jeśli w twoim biurze jeszcze funkcjonuję świetlówki starego typu i brak jest dodatkowych lampek czy kinkietów, koniecznie to zmień. Szybko odczujesz pozytywne efekty.

Co my Ci możemy zaproponować?

image

Lampki na biurko