Jaki rozmiar ma kartka A4?


Papier A4 rozmiary w mm pixelach i pkthttps://biurwa.pl/papier-biurowy

Istnieje też wiele różnych formatów papieru, jednak poręczność rozmiaru kartki A4 sprawia, że stał się on bardzo powszechnie stosowany na całym świecie. Jaki ma rozmiar kartka A4 skoro znajduje zastosowanie w pracy, biurze, szkole i w domu i jest najczęściej wybierana. W efekcie także drukarki oraz artykuły do archiwizacji i przechowywania dokumentów przystosowano do rozmiaru kartki A4. Przygotowaliśmy przewodnik o rozmiarach kartki A4.

Wymiary kartki A4 w mm, cm, pt i px — co musisz wiedzieć?

Znany nam z codziennego użytku papier w rozmiarze A4 jest stosowany na całym świecie (poza Ameryką Północną i częścią Ameryki Łacińskiej). Jaki w taki razie ma rozmiar kartka A4? Wielkość kartki określona jest międzynarodowym standardem rozmiarów papieru ISO 216. W szkołach, biurach i instytucjach na całym świecie wykorzystuje się rozmiar kartki A4, którego powierzchnia wynosi 62 cm2 oznacza to 210 × 297 mm, czyli 21 × 29,7 cm. Wszystkie osoby używające w pracy programów graficznych, np. graficy komputerowi, geodeci czy fotografowie znają rozmiar strony A4 w pikselach, który wynosi 2480 × 3508 px. Natomiast rozmiar kartki A4 w punktach wynosi 359,3 × 841,9 pt.

Różne formaty papieru – A, B, C

Do oznaczenia rozmiarów papieru stosuje się wielkie litery. Najczęściej stosowanymi są A, B i C — różnią się one wymiarami i zastosowaniem.

Rozmiary papieru

Format papieru A – rozmiary i zastosowania

Znajdujące się litery są symbolem, natomiast liczby wskazują różnicę w rozmiarze papieru. Im mniejsza liczba, tym szersza i większa jest powierzchnia papieru. Wyróżniamy format papieru A w rozmiarach:

 • A0 ma rozmiar 841 × 1189 mm i sprawdza się do plakatów, grafik czy rysunków technicznych.
 • A1 ma rozmiar 594 × 841 mm, znajduje zastosowanie w rysunku technicznym, reklamach czy plakatach.
 • A2 ma rozmiar 420 × 594 mm i służy do grafik, kolaży oraz plakatów.
 • A3 w rozmiarze 297 × 420 mm sprawdza się do map, rysunków i plakatów.
 • A4 ma rozmiar 210 × 297 mm i znajduje mnóstwo zastosowań, w tym do wszelkiego rodzaju dokumenty i korespondencja
 • Format A5 w rozmiarze 148 × 210 mm taki papier używamy do produkcji zeszytów, drukowania książek czy ulotek.
 • Format A6 ma rozmiar 105 × 148 mm. To ten, który ma pocztówka czy kartka z życzeniami. W tym rozmiarze powstają także notatniki, książki i ulotki.
 • Rozmiar A7 o wymiarach 74 × 105 mm – idealny dla etykiet i naklejek.
 • Format A8 ma rozmiar 52 × 74 mm i sprawdza się do wizytówek, naklejek i etykiet.

Rozmiar papieru B najczęściej jest stosowany do drukowania plakatów, zdjęć czy obrazów.

Format papieru C przeznaczany jest do prac biurowych, oraz często używany jest w punktach ksero.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze papieru A4?

 • Gramatura – trzeba ją dobrać zależnie od zastosowania.
 • Białość kartki A4 określa się według wskaźnika CIE.
 • Kolor — papier A4 występuje w różnych kolorach. Choć najpopularniejszym jest biały papier A4, to dużym zainteresowaniem cieszy się także papier A4 w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym, czerwonym, żółtym czy pomarańczowym.
 • Zastosowanie – papier w formacie A4 wykorzystujemy do zabawy dla dziecka, do prac plastycznych, do dokumentów, do materiałów do szkoły lub pracy.

Przeczytaj nasz wpis na blogu w którym wszystko dokładnie tumaczymy: https://biurwa.pl:8443/blog/papier-biurowy-rodzaje-parametry-na-co-zwrocic-uwage-podczas-zakupu/

Zastosowanie papieru w rozmiarze A4

Zastanawiasz się, gdzie wykorzystuje się papier w rozmiarze A4?

W środowisku biurowym

Najważniejsze jest, że już wiesz jaki ma rozmiar kartka A4. Większe dokumenty takie jak mapy, projekty domu lub ogrodu wymagają zastosowania kartki o wiele większej niż rozmiar A4. W ten sposób dokumenty w formacie A4 są idealne do przenoszenia, transportu i archiwizacji. W biurach i instytucjach służą on także do robienia notatek, przygotowywania raportów, pism i podsumowań.

Do ksero i drukarek

W biznesie kserograficznym jest najpopularniej stosowanym rozmiarem papieru.

W szkolnictwie

Nauczyciele i wykładowcy najczęściej drukują i rozdają uczniom oraz studentom materiały na kartkach A4. F

Do prac plastycznych

Kartka w rozmiarze A4 Idealnie nadaje się do rysowania, kreślenia i szkicowania pomysłów. Papier ksero w rozmiarze A4 wykorzystuje się także do różnego rodzaju prac plastycznych, rozwijających kreatywność — takich jak kolorowanie czy malowanie farbkami. Służy do origami czy wycinania.

Gdzie kupić arkusz papieru A4

A papier do ksero w rozmiarze A 4 i nie tylko kupisz w największym sklepie z wyposażeniem dla biura – biurwa.pl. Posiadamy w ofercie także artykuły do przechowywania i archiwizacji dokumentów przystosowane do tego rozmiaru.