Jaki papier jest najlepszy do rysowania


Wydawać by się mogło, że do powstania świetnej ilustracji, projektu tatuażu, czy sukienki, wystarczy wziąć do ręki odpowiedni przyrząd do rysowania i gotowe. Tymczasem to, na czym wykonujemy pracę, jest równie ważne. O ile doświadczeni rysownicy będą sobie potrafili poradzić na każdym materiale, tak w przypadku osób mniej doświadczonych lub zaczynających dopiero swoją przygodę z rysunkiem, może okazać się, że to problem nie do przeskoczenia.

 


Jaki więc wybrać papier żeby osiągnąć upragniony efekt?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, czym wykonujemy rysunek. Dlatego należy zwracać uwagę, do jakiej techniki dany papier jest przeznaczony. Większość posiada taką informację w widocznym miejscu. Jednak nie bez znaczenia są także osobiste preferencje. Dlatego należy próbować wykonywać rysunki na różnym papierze, aż odnajdziemy ten, który pozwala nam na osiągnięcie najlepszego efektu. Nie należy się zniechęcać w poszukiwaniu idealnego papieru, gdyż odnalezienie go, pozwoli osiągnąć wspaniałe efekty, a także pomoże szybciej rozwinąć umiejętności.


Czy gramatura i faktura papieru ma znaczenie?

Gramatura papieru przekłada się zwykle na jego grubość, gdyż jest to masa papieru podana w gramach na metr kwadratowy. W przypadku wykonywania szkiców ołówkiem, kredką i ogólnie wykorzystaniu suchych technik, wystarczy cienki papier o gramaturze ok. 90g / m2. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować z papierami o wyższej gramaturze. Natomiast faktura, to sposób wykończenia papieru: gładki lub bardziej szorstki. Gładka faktura lepiej sprawdzi się, jeśli planujemy wykonać precyzyjny rysunek, zaś chropowata — do szkiców. Przy czym nie jest to reguła, której koniecznie musimy się trzymać.

Jaki kolor papieru jest najlepszy?

Przykładając do siebie, z pozoru białe kartki papieru zobaczymy, że różnią się one od siebie odcieniem. Jedne będą śnieżnobiałe, inne kremowe, a kolejne szare. Nie ma w tym oczywiście nic złego i nie oznacza, że śnieżnobiały papier jest najlepszy. Wszystko zależy od tego, na którym tworzy się nam najlepiej.

 

 

 

 

blok akwarelowy