Praca biurowa: jak zapobiegać bólom nadgarstków?


Żyjemy w czasach, gdy praca przy biurku to konieczność już w niemal każdej branży. Dodatkowo nieodpowiednia ergonomia w pracy biurowej może powodować bóle nadgarstków oraz poważne urazy, takie jak zespół cieśni nadgarstka. Poznaj kilka prostych sposobów jak zapobiegać bólom nadgarstków czyli jak zmniejszyć dyskomfort oraz poprawic ergonomię pracy biurowej.

Regularnie rób przerwy w pracy przed komputerem

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z tego, jak ważne jest robienie sobie krótkich przerw w pracy przed komputerem. Mają one ogromny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także odprężają i ułatwiają regenerację mięśni oraz stawów. Jak najczęściej korzystaj z okazji, by wstać, przeciągnąć się i poruszać w miejscu pracy. Nie siedź w jednej pozycji przez kilka godzin. Zamiast tego zmieniaj pozycje w pracy lub wybierz się na krótki spacer wokół firmy dotleń swój umysł a ból nadgarstków będzie mniejszy.

Dbaj o mobilność dłoni

Prewencyjnie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i zapobiegać bólom nadgarstków od czasu do czasu wykonuj ćwiczenia palców i nadgarstków.

Pisanie na klawiaturze w dobrej pozycji

Jak zapobiegać bolącym nadgarstką

Dla zapobiegania bólów nadgarstków i nie tylko klawiatura komputera powinna leżeć na biurku delikatnie podniesiona. Najlepiej w taki sposób, by umożliwić ci wygodne ułożenie dłoni, z łokciami pod kątem 90 stopni. Nadgarstki powinny znajdować się w naturalnej pozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie ergonomicznej klawiatury i myszki.

Nie zapominaj o nawodnieniu

Praca przed komputerem sprawia, że wiele osób zapomina o wypijaniu optymalnych ilości wody. A nawodnienie organizmu jest absolutnie konieczne dla zdrowia, urody, samopoczucia oraz korzystne dla stawów.

Utrzymuj odpowiednią postawę w pracy biurowej

Dobra postawa podczas pracy jest kluczem do zdrowia stawów i Twoich obolałych nadgarstków. Szczególnie w przypadku, gdy każdego dnia wykonujesz powtarzające się ruchy, jak to ma miejsce w przypadku pracy biurowej.

Ergonomiczny sprzęt biurowy dla zapobiegania bólom nadgarstków

Świetną inwestycją dla osób spędzających wiele godzin w ciągu dnia przed komputerem jest ergonomiczny sprzęt biurowy. Mimo iż ergonomiczna klawiatura i ergonomiczna mysz mogą wyglądać zabawnie, to zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nadgarstki, dłonie i łokcie pozostawały w naturalnej pozycji przez cały dzień i potrafią zapobiegać bólom nadgarstków. Warto przygotować się na to, że przyzwyczajenie się do nich może zająć nieco czasu. Zmiana nawyków w pracy to doskonałe rozwiązanie, by zapobiegać problemom ze stawami w pracy biurowej. Zobacz jak fajne i miłe w dotyku są ergonomiczne podkładki pod klawiaturę i myszkę.

Rozciągaj mięśnie i stawy

Rozciąganie stawów, mięśni i więzadeł w ciągu dnia pracy przy biurku może zdziałać cuda. Wystarczy kilka minut, najlepiej włączyć je do codziennej rutyny. Dobrym pomysłem będą także ćwiczenia wzmacniające takie jak zaciskanie i otwieranie pięści czy ściskanie piłki antystresowej. A może fajne i innowacyjne oparcia na fotel? Poczytasz o ich tutaj: https://biurwa.pl:8443/blog/ergonomia-pracy-czyli-pomoc-by-czuc-sie-lepiej/

Zmieniaj pozycje podczas pracy

Jeśli tylko masz taką możliwość, zmiana pozycji podczas pracy przy biurku będzie pozytywnie wpływać na zdrowie ramion, łokci i nadgarstków. Bez względu na to, czy pracujesz w firmie, w kawiarni, w bibliotece czy w domu, praca przed komputerem w innej pozycji może poprawić samopoczucie, kreatywność i zdrowie psychiczne. Ważne jest to, by czuć się komfortowo oraz pamiętać o prawidłowej postawie. W ten sposób zmniejszysz odciążenie stawów, co w efekcie ograniczy możliwość wystąpienia urazów.

Systematyczna aktywność fizyczna

Wielogodzinna praca przed biurkiem w ciągu dnia sprawia, że twoje ciało potrzebuje aktywności fizycznej. Bez względu na to, jaki sport wybierzesz, zdecyduj się na ten, który lubisz. Jedni wybiorą jogging, inni fitness, a jeszcze inni siłownię czy basen. Zachowanie dobrej formy fizycznej daje przewagę, jeśli chodzi o zwalczanie typowych dolegliwości, takich jak zespół cieśni nadgarstka, często diagnozowany u pracowników biurowych.

Gadżety wpływające na poprawę ergonomii pracy w biurze

Biurowy sklep internetowy Biurwa.pl oferuje mnóstwo gadżetów ułatwiających pracę, które wpłyną na ergonomię w biurze. Poza produktami do organizacji miejsca pracy znajdziesz wśród nich takie, które zapobiegają bólom pleców i nóg, bólom nadgarstków czy bólom karku i szyi. Chcąc profilaktycznie przeciwdziałać bólom nadgarstków, zdecyduj się na ergonomiczną podkładkę pod klawiaturę lub ergonomiczną podkładkę pod mysz i nadgarstek. I dbaj o siebie prewencyjnie, by nie doprowadzić do popularnych dolegliwości związanych z pracą biurową.