Jak przygotować miejsce do nauki dla ucznia?


Coroczny, wrześniowy powrót dzieci do szkół, oznacza dla rodziców przede wszystkim prawdziwe urwanie głowy związane z przygotowaniem wyprawki. Poza kupnem podręczników, przyborów i tornistrów warto zając się także zorganizowaniem dla dziecka komfortowego miejsca do nauki.

Zacznijmy od znalezienia w swoim mieszkaniu przytulnej przestrzeni, w której dziecko będzie czuło się komfortowo. Najlepiej wykorzystać do tego jego sypialnię. Jeśli jednak pokój należy do więcej niż jednej osoby, warto nieznacznie odseparować biurko od reszty pomieszczenia.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort pracy jest odpowiednie światło. Biurko powinno stać prostopadle do okna. Zwróćmy jednak uwagę na to, by dziecko nie zasłaniało sobie światła ręką. Tak więc dla osób praworęcznych odpowiednie jest takie ustawienie biurka, by okno znajdowało się po lewej stronie, natomiast dla osób leworęcznych idealne będzie odwrotne ustawienie. Jeśli jesteśmy zmuszeni ustawić stolik naprzeciwko okna, zadbajmy o żaluzje lub rolety. Przydatna też okaże się stojąca w pobliżu mała lampka biurowa.

Biurko, przy którym będzie pracowała nasza pociecha powinno być wystarczająco duże, aby dziecko mogło swobodnie wykonywać np. prace plastyczne lub zwyczajnie odrobić zadania domowe. Co do organizacji przyborów, kierujmy się zasadą minimalizmu. Dziecko powinno mieć szybki i wygodny dostęp do najpotrzebniejszych przedmiotów, jednak ich zbyt duża ilość może utrudniać mu skupienie uwagi na wykonywanej pracy. Warto więc ograniczyć się do słoiczka z długopisami czy flamastrami, organizera na przybory lub kolorowe karteczki.

015ea8972e0021531312b9da74d4f8bc

image cart_violet_icon_shopping_cart_symbol_cg9p1606169c_th   image (1) cart_violet_icon_shopping_cart_symbol_cg9p1606169c_th    image (2) cart_violet_icon_shopping_cart_symbol_cg9p1606169c_th

Każdemu uczniowi zapewne doskonale posłuży korkowa tablica umieszczona nad biurkiem lub modna ostatnio farba tablicowa, na której dziecko będzie mogło zapisywać notatki, plany zajęć, umieścić kalendarz lub wykorzystać tę przestrzeń w inny sposób.

W pobliżu stolika umieśćmy półkę lub komodę z szufladami, gdzie będą znajdować się podręczniki i inne pomoce naukowe. Dzięki temu dziecko łatwo do nich dotrze, gdy będą potrzebne.

image (3) cart_violet_icon_shopping_cart_symbol_cg9p1606169c_th

Pamiętajmy, że miejsce nauki powinno być przede wszystkim dla dziecka wygodne i dobrze się mu kojarzyć. Można ozdobić je świeżymi kwiatami, zadbać o akcenty w ulubionej przez dziecko kolorystyce.

989e6fab8c3af586223f13079d081811