Jak organizować czas pracy w domu?


15

Biuro zwykle wyobrażamy sobie jako centralne, eleganckie miejsce firmowego budynku, które prowadzi wprost do gabinetu dyrektora bądź kierownika. Okazuje się jednak, że są firmy zarejestrowane na adres domowy, w związku z czym jako takiego biura nie posiadają, a osoba odpowiedzialna za prace papierkowe – zwykle jest to jednocześnie właściciel firmy – nie ma ściśle określonego grafiku pracy. Z jednej strony jest to wygodne – pracujesz, kiedy jest ci wygodnie i nikt nie patrzy ci na ręce, z drugiej jednak bez mobilizacji i odpowiedniej organizacji pracy trudno jest nad wszystkim zapanować.

13

Bez odpowiedniej organizacji istnieje duże ryzyko, że praca zawodowa będzie spychana na dalszy plan – bo trzeba ugotować obiad, zrobić zakupy, nastawić pranie czy porozmawiać z sąsiadem, którego akurat minęliśmy, wyrzucając śmieci. Okazuje się, że na pracę zawodową czas znajdujemy w późnych godzinach wieczornych, kiedy z kolei jesteśmy już zmęczeni. Warto więc narzucić sobie określone godziny pracy i z determinacją się ich trzymać. Nie chodzi o to, by każdego dnia pracować od 9:00 do 16:00 – bo wtedy zrezygnujemy z największej zalety pracy w domu – z elastycznego czasu pracy. Poza tym nie zawsze mamy tyle obowiązków, by przesiedzieć przed biurkiem 8 godzin.

14 (1)

Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie – z wyprzedzeniem kilku dni, maksymalnie tygodnia. Mniej więcej będziemy w stanie oszacować, jakie obowiązki zawodowe, domowe i rodzinne będą do wykonania w danym dniu. Wówczas określamy, w jakich godzinach siadamy przed komputerem. Nie musi to być 5 godzin z rzędu – może trzy godziny rano od 8 do 11, potem godzina po południu i ostania po 21:00? Ale najlepsze jest to, że pokrzyżowanie planów nie okaże się tragedią. Wyskakuje coś pilnego? Po prostu dokonujemy potrzebnych zmian w grafiku i po problemie – przed nikim nie musimy się z tego tłumaczyć.

Aby faktycznie wykonywać pracę w przeznaczonych na nią godzinach, pozbądźmy się wszystkiego, co nas demotywuje i co odciąga uwagę. Wyłączmy telewizję i muzykę, a jeśli Internet nie jest potrzebny do pracy, wyłączmy go na te kilka godzin – inaczej możemy wsiąknąć w świat portali społecznościowych lub zakupów online. Nigdy też nie zaczynajmy pracy w głodzie, a kawę zaparzmy kilka minut wcześniej.

Jeśli uda ci się dobrze organizować czas pracy biurowej w domu, wówczas  na pewno szybko odczujesz wszystkie korzyści z niej płynące.

Co może Ci się przydać?

image

Karteczki samoprzylepne

image (1)

Tablica korkowa

image (2) image (3)  

Planer