Jak obliczyć wagę ryzy papieru?


Papier do drukarki popularnie stosowany w domach, szkołach, biurach i instytucjach ma format A4 i sprzedawany jest w ryzach po 500 arkuszy i na pewno zastanawiasz się jak obliczyć wagę takiej ryzy papieru . Wniesienie kilkunastu lub kilkudziesięciu ryz papieru to nie lada wyzwanie. Zastanawiasz się, ile waży ryza papieru A4 do drukarki? Podpowiadamy jak to obliczyć.

Co to jest gramatura papieru?

Gramatura papieru informuje o gęstości i grubości papieru. Stanowi ona stosunek grama na 1 metr kwadratowy pamiętaj im wyższa gramatura, tym grubszy i cięższy papier. W naszym sklepie internetowym z papierem biurowym znajdziesz wiele innych rodzajów papieru, które różnią się:

  • formatem: A4, A3, A5 i inne
  • białością
  • gramaturą
  • kolorem

Zastosowanie papieru

Papier znajduje szerokie zastosowanie w szkolnictwie i w biurach. Jest podstawowym elementem książek dodatkowo służy do tworzenia wytłaczanek, wizytówek, ulotek, pieniędzy czy filtrów do kawy. Papier ozdobny sprawdza się do zapakowania prezentu, natomiast papier samoprzylepny świetnie sprawdza się do produkcji naklejek czy etykiet. Wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu.

Gramatura papieru – co musisz o tym wiedzieć?

Znając gramaturę pojedynczego arkusza papieru, możemy obliczyć wagę ryzy papieru. Informacja ta znajduje się na opakowaniu papieru. Na przykład w sklepie z artykułami biurowymi Biurwa.pl dostępne są papiery ksero o gramaturach:

Waga arkusza papieru do drukarki i waga ryzy papieru ksero czyli jak obliczyć wagę ryzy papieru

Kartka papieru formatu A0 ma powierzchnię jednego metra kwadratowego. Standardowa kartka papieru do drukarki i ksero, z której na co dzień korzystamy w domach i biurach, jest 16 razy mniejsza. Dzieląc zatem gramaturę pojedynczej kartki papieru przez liczbę 16, uzyskamy odpowiedź na pytanie: ile waży arkusza A4. W przypadku kartki papieru A4 o gramaturze 160 g/m2 jej waga wyniesie 10 gram. Najczęściej papier ksero A4 ma gramaturę 80 g/m2, a wówczas pojedynczy arkusz papieru waży 5 gram. Oznacza to, że ryza papieru zawierająca 500 arkuszy waży około 2,5 kg. Natomiast waga ryzy papieru o gramaturze 150 g/m2 wyniesie niemal 5 kilogramów.

Na co wpływa gramatura papieru?

Gramatura papieru wpływa na jakość, wytrzymałość i przeznaczenie wydruku. W dokumentach urzędowych i przeznaczonych do użytku codziennego może być niższa, natomiast w warto zwrócić na nią uwagę w przypadku materiałów graficznych – wizytówek czy ulotek czym wyższa gramatura tym lepsza jakość Twojego wydruku