Jak dbać o czystość i higienę komputera oraz akcesoriów komputerowych


Komputer w dzisiejszych czasach jest jednym z najważniejszych urządzeń dlatego trzeba zastanowić się nad tym jak dbać o czystość komputera, szczególnie jeśli używamy go do prowadzenia firmy. Należy zatem zrobić wszystko, aby jak najdłużej utrzymać go w dobrej kondycji. Czyszczenie komputera i akcesoriów komputerowych jest tak samo ważne, jak dbanie o aktualizację oprogramowania komputerowego i antywirusowego. Brud i kurz mogą nie tylko wyglądać mało estetycznie, ale także uszkadzać części komputera, takie jak wentylator. Dowiedz się jak czyścić komputer, by posłużył Ci naprawdę długo.

Dlaczego regularne dbanie o czystość komputera jest tak ważne?

Niestety wielu przedsiębiorców nie rozumie istoty dbania o czystość komputera. Oto kilka rzeczy, które mogą się wydarzyć jeśli odpowiednio nie zadbamy o czystość komputera:

  • Kurz może zbierać się wewnątrz obudowy komputera i blokować wentylator, a w efekcie powodować jego przegrzanie.
  • Częste przegrzewanie spowalnia komputer, co może ograniczać jego produktywność.
  • Gromadzący się kurz może skracać żywotność komputera, a w efekcie wymagać jego naprawy lub wymiany.
  • Znajdujący się wokół klawiszy kurz może wpływać na nieprawidłowe działanie klawiatury.
  • Nawarstwiające się klawiaturze i myszce bakterie i zarazki mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie użytkowników komputera.

Czyszczenie komputera jest tak samo ważne, jak aktualizacja oprogramowania komputerowego i ochrony antywirusowej oraz regularne wykonywanie kopii zapasowych. Poniższe wskazówki dotyczące czyszczenia komputera pomogą ci zadbać o sprzęt IT oraz akcesoria w firmie i w domu, a także wpłyną na poprawę wydajności jego działania.

Preparaty niezbędne do czyszczenia komputera i akcesoriów komputerowych

Zanim poznasz określone patenty, które pozwolą Ci zadbać o czystość sprzętu komputerowego, dowiedz się jakie preparaty i gadżety będą Ci potrzebne:

chusteczki wilgotne

– patyczki do uszu, które wyczyszczą trudno dostępne przestrzenie

puszka ze sprężonym powietrzem pozwoli usunąć drobinki znajdujące się pomiędzy klawiszami komputera

– spray lub chusteczki do czyszczenia ekranów

– płyn do czyszczenia plastiku

– chusteczki do czyszczenia obudów

Jak krok po kroku zadbać o czystość komputera?

Dla zachowania bezpieczeństwa przed rozpoczęciem czyszczenia sprzęt komputerowy należy wyłączyć.

Czyszczenie komputera: monitor

1. Przetrzyj monitor komputera suchą i miękką ściereczką z mikrofibry, aby usunąć cały nagromadzony kurz oraz zanieczyszczenia.

2. Spryskaj ściereczkę płynem do czyszczenia monitorów i przetrzyj nią ekran. Przed ponownym włączeniem pozwól monitorowi całkowicie wyschnąć.

Czyszczenie komputera: myszka

Niezależnie od tego, czy używasz touchpada, czy myszy zewnętrznej, trzeba ją dokładnie wyczyścić.

1. Użyj puszki ze sprężonym powietrzem, by usunąć kurz i zanieczyszczenia z myszki.

2. Przetrzyj ją suchą szmatką, a następnie użyj ściereczek do czyszczenia plastiku. Delikatnie wyczyść mysz oraz połączony z nią kabel.

Czyszczenie komputera: klawiatura

Jeśli w trakcie pracy spożywasz posiłki nad klawiaturą komputera, to pomiędzy klawiszami mogły zebrać się okruchy jedzenia i zanieczyszczenia. Nawet jeśli nie masz zwyczaju jadania przy komputerze, nadal wymaga ona regularnego czyszczenia.

1. Najpierw za pomocą puszki ze sprężonym usuń zanieczyszczenia, kurz i brud.

2. Następnie delikatnie przetrzyj klawiaturę zwilżoną ściereczką. Nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach pomiędzy klawiszami.

W dzisiejszych czasach komputery oraz akcesoria komputerowe są integralną częścią naszego życia osobistego i biznesowego. W związku z tym powinniśmy troskliwie o nie dbać i regularnie je czyścić, aby zapewnić im długą żywotność.