Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak matematyka i obliczenia są nam niezbędne w różnych dziedzinach życia. Służą, by obliczyć napiwek w restauracji, koszty przesyłki, podatek, kwotę zakupów, kwotę wynagrodzenia dla opiekunki, wynagrodzenie za nadgodziny lub miesięczne wydatki. Niektórzy wykonują te obliczenia w pamięci, inni instynktownie sięgają po kalkulator — tradycyjny, online lub taki w telefonie. Historia powstania kalkulatora w znanej nam dziś formie jest długa i fascynująca. Poznaj ją bliżej!
Kalkulator: od ponadczasowego liczydła po nowoczesną aplikację na smartfony
Kalkulator to jedno z niewielkich urządzeń, z którego na co dzień wszyscy korzystamy. Na przestrzeni wieków przeszło wiele modyfikacji. Od prostego liczydła kalkulator zmienił się w zaawansowane i niewielkie urządzenie, program w komputerze czy aplikację w telefonie. Dzięki temu mamy go zawsze przy sobie. Poznaj historię dobrze wszystkim znanego z czasów szkolnych urządzenia ułatwiającego liczenie.
Proste liczydło prototypem kalkulatora
Historia kalkulatora rozpoczyna się w momencie powstania prostego ręcznego liczydła. A miało to miejsce około 2000-2500 roku p.n.e. w starożytnym Sumerze i Egipcie. W porównaniu z zaawansowanymi technologicznie i nowoczesnymi kalkulatorami, które znamy dziś, było to proste urządzenie. Składało się z prętów opartych na ramie, najczęściej wykonanych z drewna oraz zestawów koralików. Wcześniej do liczenia ludzie prawdopodobnie używali kamieni, nasion lub palców. Chińskie liczydło zwane Suanpan różniło się nieco wyglądem i sposobem użytkowania.
Pałeczki Napiera zastępują liczydło
W 1617 roku szkocki matematyk John Napier opublikował przełomową książkę pt.: Rabdology. Opisuje w niej urządzenie, nazwane kostkami (pałeczkami) Napiera, które wspomaga proces liczenia. Kostki Napiera cieszyły się ogromną popularnością przez niemal 200 lat. Cienkie pręty były opatrzone tabliczką mnożenia. Pozwalały wykonać ekspresowe obliczenia. Po dostosowaniu pionowego ustawienia każdego pręta można było odczytać sumę mnożenia w poziomie.
Piękno tego rozwiązania zachwycało prostotą. A dwie godziny ćwiczeń wystarczyły, by móc wykonywać skomplikowane obliczenia mnożenia i dzielenia. Pomysł ten został rozwinięty i udoskonalony przez Wilhelma Schickarda, który zbudował mechaniczną maszynę liczącą, czyli pierwszy mechaniczny kalkulator w 1623 roku.
Suwak logarytmiczny — krokiem milowym w rozwoju kalkulatorów
Kolejnym etapem rozwoju kalkulatora było stworzenie w XVII wieku suwaka logarytmicznego. Dokonali tego Edmund Gunter i William Oughtred przy wykorzystaniu algorytmów Napiera. Składał się on z przesuwanego drążka, który wykonywał szybkie mnożenie przy zastosowaniu skali logarytmicznej. To proste urządzenie w postaci przesuwanego drążka wykorzystuje skalę logarytmiczną do szybkiego mnożenia i dzielenia.
Mechaniczny sumator Pascalina
Blaise Pascal w 1642 roku stworzył proste urządzenie z kół zębatych. Był to drugi mechaniczny kalkulator, pozwalający wykonywać proste operacje arytmetyczne, takie jak mnożenie i dzielenie. Pascal pragnął ułatwić codzienną pracę ojcu, który był poborcą podatkowym.
Kalkulatory wzorowane na urządzeniu Pascala
Kolejne przykłady różnorodnych kalkulatorów były inspirowane kalkulatorem Pascaline. Jednym z ciekawszych rozwiązań była maszyna licząca Leibniza, która ułatwiała odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz rachunki na pierwiastkach kwadratowych. Wykorzystane w tym urządzeniu rozwiązania stały się integralnym elementem przyszłych kalkulatorów mechanicznych. W 1820 roku francuski matematyk i wynalazca Charles Xavier Thomas de Colmar zaprojektował i skonstruował pierwszy masowo produkowany kalkulator mechaniczny, zwany arytmometrem.
Przyciski na kalkulatorach Felta rozwiązaniem na kolejne stulecia
Dorr E. Felt w 1885 roku stworzył maszynę do liczenia, którą nazwał Comptometer. Był to pierwszy arytmometr, w którym liczby naciskano klawiszami.
Przyciski znacznie poprawiły użyteczność kalkulatora, dzięki czemu obliczenia wykonywano szybciej. Natomiast 4 lata później zaprojektował pierwszy kalkulator biurkowy. Po koniec lat czterdziestych pojawiły się mechaniczne kalkulatory przenośne.
Interesującą propozycją był również kalkulator Curta. To małe i mechaniczne urządzenie, które mieściło się w kieszeni. Jego projekt powstał w 1948 roku podczas pobytu w obozie w Buchenwaldzie. Po drugiej wojnie światowej Curt Herzstark ukończył swój wynalazek. Kalkulator Curta były bardzo poręczne, dzięki czemu korzystali z nich geodeci czy inżynierowie. Wyróżniała je prostota i szybkość działania, duża dokładność oraz niewielka hałaśliwość.
Pierwszy elektroniczny kalkulator biurkowy
W 1961 roku firma Bell Punch Company wyprodukowała pierwszy elektroniczny kalkulator biurkowy ANITA.
Pierwszy kalkulator ręczny
W 1967 roku firma Texas Instruments debiutuje na rynku kalkulatorem podręcznym TI-2500 Datamath.
Kalkulator kieszonkowy z wyświetlaczem LED
W 1971 roku pojawia się pierwszy kieszonkowy kalkulator z wyświetlaczem LED.
Zaawansowany kalkulator do skomplikowanych obliczeń
W 1975 roku firma Hewlett-Packard wprowadza do sprzedaży kalkulator, który poza dodawaniem i odejmowaniem, ułatwia obliczenia logarytmów czy trygonometrii. Dodatkowo każdy klawisz tego kalkulatora można było zaprogramować w taki sposób, aby miał 4 różne funkcje. Aby było to możliwe, posiadał czytnik kart magnetycznych. Kalkulator HP-65 był nazywany komputerem osobistym.
Kalkulator graficzny
W 1985 roku firma Casio wprowadza na rynek pierwszy kalkulator graficzny FX-7000G. To kolejny ogromny skok technologiczny w rozwoju kalkulatorów. Wyróżniała go szybkość obliczeń oraz większy ekran.
Kalkulator w smartfonie
W 1995 roku firma IBM Simon stworzyła pierwszy smartfon z wbudowanym kalkulatorem.
Kalkulator graficzny z ekranem dotykowym
Firma Sharp w 2003 roku zaproponowała pierwszy kalkulator graficzny z ekranem dotykowym. Powstał z myślą o branży edukacyjnej i umożliwiał pokaz slajdów.
Kolorowy kalkulator graficzny
W dobie smartfonów, smartwatchy oraz inteligentnego sprzętu RTV i AGD trudno zaimponować użytkownikom kalkulatorem. Mimo to w 2010 roku pojawia się w sprzedaży pierwszy kolorowy kalkulator graficzny Prizm od Casio.
Kalkulator absolutnym must-have w biurze
Istnieje wiele rodzajów kalkulatorów. Mimo iż są one także wbudowane w telefonie czy laptopie w większości biur, instytucji i firm są niezbędnym elementem wyposażenia biurka. Posiadają różnorodne cechy i funkcje, ułatwiają wykonywanie różnorodnych obliczeń. Szeroką gamę kalkulatorów biurowych idealnych dla firm, studentów, influencerów i freelancerów znajdziesz w najlepszym sklepie z wyposażeniem dla biur Biurwa.pl. Na przykład kalkulatory firmy Casio i Citizen w wyjątkowych kolorach będą idealną ozdobą stylowego biura. Sklep z wyposażeniem dla biur i szkół biurwa.pl oferuje także kalkulatory z drukarką oraz kalkulatory naukowe. Wybierz odpowiedni dla siebie i swojej firmy.