Gilotyna do papieru służy do przycinania dużej ilości kartek papieru do wymaganego rozmiaru. Dzięki dużemu nożowi i dociskowi cięcie jest równe i dokładne. Sam proces docinania jest łatwy i lekki dzięki zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu.
Budowa gilotyny wykorzystuje zasadę ramienia siły. Naciskając na końcu długiej dźwigni można uzyskać duży moment, co przekłada się na większą siłę cięcia. Z drugiej strony stół gilotyny opatrzony jest odpowiednim oznakowaniem, a także dodatkowymi liniałami, które pozwalają na szybkie ustawienie papieru tak, by po cięciu posiadały pożądany format. Dzięki temu proces przycinania jest dużo prostszy, lżejszy i szybszy niż przy innych metodach.
Rodzaje gilotyn
Gilotyna do cięcia papieru może być stosowana w różnych miejscach i mieć inne wymagania. Można wyróżnić tu trzy podstawowe poziomy zaawansowania urządzenia.
–Gilotynki do cięcia papieru
W domowych warunkach potrzebne są niewielkie modele, które poradzą sobie jednorazowo z kilkudziesięcioma kartkami. Krajarki do papieru z najniższej półki dają radę przeciąć od 5 do 30 kartek. Jest to zupełnie wystarczająca ilość w większości gospodarstw domowych.
-Gilotyna biurowa
Bardziej zaawansowane gilotyny przeznaczone są do cięcia do 100 kartek naraz. Ich budowa jest stabilniejsza, wykonana z myślą o punktach usługowych oraz małych biurach. Najczęściej jest to gilotyna do papieru A3. Większy format pozwala bowiem także docinać kartki mniejsze. Tak więc na takiej krajarce do papieru bez problemu przytniemy kartki A4, natomiast nie zadziała to w odwrotnym kierunku.
Gilotyny do cięcia papieru w dużych firmach
Najbardziej zaawansowane gilotyny mogą jednorazowo docinać nawet do 500 arkuszy papieru. Są to już urządzenia w pełni profesjonalne, wykonane z najwyższej jakości materiałów i przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach. Ich rozmiar jest często dużo większy. Choć i tu spotkać można gilotynę ręczną, to często zastępują je urządzenia elektryczne. Taki sprzęt znaleźć można w drukarniach i zakładach introligatorskich.
Gilotyny dla każdego
Kupno odpowiedniej gilotyny uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb klienta. Zarówno jej rozmiar, jak i budowa dostosowane powinny być do ilości wykonywanych zadań. Niewielkie gilotyny do papieru A4 świetnie sprawdzą się w warunkach domowych oraz bardzo niewielkich biurach, gdzie korzystać się z nich będzie okazyjnie. Bardziej zaawansowana gilotyna A3 świetnie poradzi sobie w różnych punktach usługowych, gdzie częściej wymaga się docinania papieru i to o różnych formatach. Jednak najbardziej wymagająca jest praca w drukarni, gdzie cały czas przycina się ogromne ilości papieru. Tutaj warto zainwestować urządzenie o wysokich parametrach, rozważając także gilotynę elektryczną.
Ogólnie jednak zasada działania wszystkich gilotyn jest taka sama. Dzięki jej budowie uzyskuje się większe przełożenie siły, a profil noża pozwala skupić całą siłę na niewielkim fragmencie papieru. Dzięki temu niewielki nacisk na dźwigni pozwala na przecięcie nawet dużej ilości arkuszy.