Jak zadbać o ekologię w biurze?


Zmiana przyzwyczajeń i troska o środowisko naturalne czyli ekologia powinna przejawiać się we wszystkich dziedzinach życia. Coraz więcej firm z różnych branż ogranicza swój wpływ na środowisko naturalne poprzez wdrożenie zrównoważonej i odpowiedzialnej polityki poprzez ekologię w biurze. Okazuje się, że takie przedsiębiorstwa stają się bardziej wydajne, obniżają koszty prowadzenia firmy, a dodatkowo zwiększają motywację pracowników. Poznaj kilka prostych kroków, które możesz wdrożyć w firmie już dziś Twoją ekologię w biurze.

Ekologia w biurze: działania zmniejszające ilość śmieci

Sprawdź jakich śmieci twoja firma produkuje najwięcej

W pracy często trudniej nam sprawdzić jakie odpady wytwarzamy. W związku z tym nie czujemy się za nie odpowiedzialni. Wśród kapsułek z kawą, artykułów biurowych, zadrukowanych kartek, butelek na wodę, papierowych ręczników do osuszania rąk okazuje się, że tworzymy ich naprawdę mnóstwo. Warto sprawdzić, jakich śmieci firma produkuje najwięcej, aby zmotywować pracowników do działania i poszukać sposobów na zmniejszenie ilości odpadów.

Oddawaj do recyklingu odpady biurowe

O dobrych nawykach związanych z recyklingiem pamiętamy w domu, jednak często zapominamy, gdy jesteśmy w pracy. Kolejnym krokiem jest zatem ustawienie i odpowiednie oznaczenie pojemników do segregowania śmieci w firmie. W firmach wykorzystuje się mnóstwo papieru i sprzętu elektronicznego. Każdy z nich, również papierowe pudła warto wrzucić do pojemnika na surowce wtórne. Dobrym pomysłem jest także ustawienie pojemnika na kompost w firmowej kuchni.

Filtr do wody

Chcesz ograniczyć mnóstwo plastikowych butelek po wodzie, które pozostają w twojej firmie po każdej przerwie śniadaniowej? Postaw na filtr do wody, który pozwoli pracownikom pić czystą i zdrową wodę z kranu. Poproś ich, aby pakowali drugie śniadanie w szklane lub plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku, zamiast w papier śniadaniowy.

Zorganizuj wyzwanie: mniej śmieci

Dobrym patentem, szczególnie w większych przedsiębiorstwach i korporacjach, będzie organizacja wzywania „zero waste”. Może ono brzmieć tak: kto lub który zespół wygeneruje w miesiącu mniej odpadów, ten otrzyma atrakcyjną nagrodę.

Ekologia w biurze: działania oszczędzające energię

Zadbaj o odpowiednią izolację budynków firmy

Ogrzewanie lokali użytkowych jest jedną z kosztownych pozycji nie tylko w sektorze prywatnym. Dobrym pomysłem dla obniżenia rachunków za ogrzewanie w firmie jest ocieplenie budynku. Poza tym nie otwieraj drzwi i okien, gdy włączona jest klimatyzacja lub ogrzewanie. Zamykaj rolety wieczorami w zimie, aby uniknąć utraty ciepła.

Ekologia w biurze: oszczędzanie prądu w firmie

Istnieje wiele proekologicznych nawyków, które warto zastosować także w biurze. Wyliczyć wśród nich można:

– gaszenie światła po wyjściu z toalety

– dostosowanie ogrzewania do temperatury na zewnątrz

– nieprzegrzewanie pomieszczeń

– wyłączanie komputera podczas przerwy na lunch

– drukowanie tylko potrzebnych dokumentów

Choć wydaje się, że to pozorne i mało znaczące działania, gdyby wszyscy pracownicy się do nich zastosowali, w znacznym stopniu wpłynęłyby na planetę.

Wspólny dojazd do pracy lub jazda rowerem

Istnieje mnóstwo alternatywnych sposobów dojazdu do pracy zamiast samochodu. Można skorzystać z komunikacji miejskiej, zorganizować wspólne dojazdy do pracy lub zamienić samochód na rower.

Energooszczędne urządzenia biurowe

Kolejna sprawa, by przyczynić się do ochrony środowiska, to zmniejszenie zużycia energii w firmie. Zdecyduj się na zakup nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń biurowych, wymień żarówki na LED.

Ekologiczne rozwiązania dla firm

W sklepie internetowym Biurwa mamy mnóstwo ekologicznych rozwiązań dla firm, biur i instytucji. Są to koszulki na dokumenty z recyklingu, ekologiczny papier ksero, ekologiczne markery i nożyczki, ekologiczne pudełka archiwizacyjne, ekologiczne teczki na dokumenty, ekologiczne zakreślacze czy zszywacz biurowy z recyklingu. Poza ekologicznym papierem, energooszczędnym sprzętem biurowym, dobrym rozwiązaniem dla firm są przyjazne dla środowiska środki czystości. O zaletach stosowania papieru Eco pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu: https://biurwa.pl:8443/blog/papier-ekologiczny/

Rośliny zielone

Wypełnij biuro roślinami doniczkowymi. Poza wprowadzeniem odprężającej zieleni i odrobiny natury zyskujesz wyjątkową ozdobę firmy. Zmniejszają stres, poprawiają atmosferę w pracy. Wiele z nich jest łatwych w utrzymaniu i pochłania szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu takie jak formaldehyd, trichloroetylen czy dwutlenek węgla, a wytwarza tlen.

Proekologiczne patenty, które możesz wykorzystać w firmie:

 • Ogranicz zbędne drukowanie.
 • Zainwestuj we włączniki światła aktywowane ruchem.
 • Wybieraj ekologiczne materiały biurowe oraz te z recyklingu.
 • Wypełnij swoje biuro zielonymi roślinami.
 • Korzystaj z technologii cyfrowej, by przechowywać pliki i dokumenty.
 • Wykorzystaj naturalne światło w miejscu pracy.
 • Korzystaj z energii odnawialnej.
 • Wykorzystuj ponownie to, co możesz.

Ekologia w biznesie jest niezbędna

W świecie dążącym do zrównoważonego rozwoju ekologia w biznesie jest niezbędna do zachowania konkurencyjności. Choć wydaje się, że to jedynie modny trend, to istnieje wiele korzyści, by stać się proekologiczną firmą. Wyliczyć wśród nich można:

 • oszczędność pieniędzy
 • zdrowsze środowisko pracy
 • większą produktywność

Ekologia jako kluczowy element firmy

Zachęć swoich pracowników do proekologicznych działań. Rozmawiaj z nimi, zachęcaj do udziału w wyzwaniach czy wspólnej burzy mózgów, by dowiedzieć się, jakie mają pomysły na zmianę firmy w bardziej ekologiczną. Powyższe zasady są proste do wprowadzenia w każdej firmie.