Zależność między naszymi możliwościami umysłowymi a tym, co jemy i pijemy, naukowcy potwierdzili już dawno. Każdy, kto ma przed sobą wysiłek intelektualny, powinien stawiać na dobrze dobrane napoje i pożywienie. Podpowiadamy po co sięgnąć, aby nie zasnąć nad książką czy ważnym projektem.
Kawa
Świetny sposób na szybki zastrzyk energii, ale tylko wtedy, kiedy zrezygnujemy z dodatku cukru, mleka oraz słodkiej śmietanki. Słodkie dodatki pobudzają nasz organizm do produkcji melatoniny, która jest hormonem snu. Nie chcesz zasnąć nad ważnym projektem? Postaw na gorzką kawę, której cierpki smak błyskawicznie postawi cię na nogi.
Decydując się na kawę, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z jej ilością. Dwie filiżanki dziennie w zupełności wystarczą.
Yerba Mate
Ostrokrzew paragwajski wykazuje bardzo silnie właściwości pobudzające. Podobnie jak kawa zawiera kofeinę, ale nie wykazuje jednak działań ubocznych, które ma czarny napój. Aby jednak Yerba Mate rzeczywiście nas pobudziła, należy ściśle przestrzegać zasad jej parzenia. Kupując ją w dobrym sklepie, otrzymamy również informacje na temat tego, wodą o jakiej temperaturze należy ją zalać.
Zielona herbata
Udowodniono już dawno, że zielona herbata nie tylko wspomaga proces zapamiętywania, ale również delikatnie pobudza. Poprawia również koncentrację. Jest więc napojem idealnym, kiedy zależy nam na tym, aby dokończyć prowadzony projekt czy doczytać książkę, a jednocześnie coraz bardziej chce się nam spać. Wszystko za sprawą polifenoli, które usprawniają dopływ krwi do mózgu. Jeżeli nie lubisz klasycznej w smaku zielonej herbaty, możesz postawić na warianty z dodatkami. W sprzedaży dostępne są herbaty zielone z owocami, aromatyzowane, z cukrowymi płatkami.
Klasyczna czarna herbata
Zawiera, podobnie jak kawa, kofeinę, która tutaj występuje pod nazwą teiny. Wykazuje ona również działanie pobudzające. Plusem jest to, że utrzymuje się ono zdecydowanie dłużej niż w przypadku kawy. Herbata nie pobudza tak gwałtownie jak kawa, ale w przeciwieństwie do niej nie wykazuje działania krótkotrwałego. Dodatkowo nie przyczynia się do wypłukiwania magnezu z organizmu. Dzięki temu nie trzeba jej ograniczać.