Co będą potrzebować uczniowie VII i VIII klasy?


Polski rząd kilka miesięcy temu uchwalił ustawę, na mocy której zostały zlikwidowane gimnazja. To oznacza, że uczniowie, którzy w czerwcu ukończyli VI klasę, dalej będą kontynuować nauczanie w szkołach podstawowych (przez 2 kolejne lata). Reforma przyniosła wiele zmian w programie nauczania. O czym warto wiedzieć?
Główne założenia reformy
Nowa reforma zakłada, że obecnie szkoły podstawowe będą kształcić dzieci przez VIII klas. Następnie uczniowie mogą zdecydować się na 4-letnie licea, 5-letnie technika lub szkoły branżowe, które będą nauczać w II stopniach.
Nowy zakres przedmiotów
Uczniowie klas VII muszą przygotować się na nowe przedmioty. Już od września będą uczyć się drugiego języka obcego, chemii oraz fizyki (po dwie lekcje na tydzień). Do VII klasy włącznie będzie realizowana także plastyka. W ostatniej klasie „nowej” szkoły podstawowej dojdzie wiedza o społeczeństwie (dwie lekcje na tydzień), a także edukacja dla bezpieczeństwa (jedna lekcja w tygodniu). Według nowej reformy – od IV do VIII klasy – w tygodniu będzie m.in.: 5 godzin języka polskiego, 4 lekcje matematyki i 3 lekcje z języka obcego. Od V klasy dochodzi historia, która będzie realizowana w liczbie dwóch lekcji tygodniowo. Od klasy IV do VIII uczniowie będą mieli także lekcję informatyki czy 4 zajęcia z wychowania fizycznego (na tydzień).
Wyprawka szkolna – o czym pamiętać?
Reforma wprowadzona przez polski rząd wprowadziła dużo zmian w planie nauczania. Nie zmieniły się jednak elementy szkolnej wyprawki, o które należy zatroszczyć się przed rozpoczęciem nowego roku.
Jednymi z nich są zeszyty. Należy uwzględnić wszystkie przedmioty, w tym nowe, takie jak np.: chemia.

W szkolnej wyprawce nie może zabraknąć długopisów. Najlepiej kupić jest od razu więcej sztuk, aby mieć je na zapas.


frixionproownanier

frixioneróznica2 v-tec2

frixione2

Potrzebny jest także piórnik, który będzie w stanie zmieścić takie elementy, jak m.in.: ołówki, linijkę, nożyczki, farby czy klej.
duzy1 duzy2 duzy3
Trzeba pamiętać również o pojemnym plecaku, podręcznikach, bloku rysunkowym oraz technicznym, kartonowej teczce na prace z plastyki, stroju na zajęcia z wychowania fizycznego oraz plastelinie.

8 12 1 3