Papier ksero – rodzaje i różnice


Tak naprawdę, bez papieru ksero nie może istnieć życie w żadnym biurze. To jeden z tych artykułów, którego obecność w firmach jest absolutnie kluczowa. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów papieru ksero. Ich właściwości decydują o jakości wydruku, dlatego warto zapoznać się z naszym wpisem.
Jakie są najważniejsze rodzaje papierów ksero?
Zdecydowanie najbardziej popularny jest papier ksero biały. Jest on obecny w każdym porządnym biurze. Trudno się jednak dziwić – w końcu bez tego produktu nie można byłoby wykonać wielu codziennych czynności.
http://biurwa.pl/artykuly-papiernicze-papier-biurowy-papier-ksero-bialy-o_c_106_1.html
Warto też wspomnieć, że istnieje papier ksero kolorowy. Ma on może mniejsze zastosowanie, niż wyżej wymieniony biały rodzaj, ale z roku na rok staje się coraz popularniejszą opcją. Znakomicie nadaje się choćby na nieszablonowe ulotki czy broszury.
http://biurwa.pl/artykuly-papiernicze-papier-biurowy-papier-ksero-kolorowy-o_c_107_1.html

 

Najważniejsze cechy papieru ksero
Kupując papier ksero trzeba wiedzieć, że mają one pewne istotne cechy. Decydują one o tym, jaka będzie finalna jakość wydruku.

Jedną z nich jest klasa papieru. Litera A daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z najlepszą jakością. B oznacza poziom średni, a C tylko klasę ekonomiczną.
Trzeba też zwrócić uwagę na format papieru. Najbardziej powszechny to A4 (210 x 297 mm) i to właśnie ten rodzaj jest najczęściej kupowany przez klientów. Mamy także formaty jak choćby A3 czy A5.

Istotnym aspektem jest też gramatura papieru. Parametr ten stanowi ciężar jednego metra kwadratowego tego produktu. Im papier jest grubszy, tym ma większą wytrzymałość i posiada lepszy wskaźnik nieprzezroczystości. Najczęściej spotykaną gramaturą jest 80 g/m2. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w sprzedaży możemy otrzymać papier o gramaturze od 70 do nawet 250 g/m2. Ważna jest też jego grubość. Warto podkreślić, że mierzy się ja w mikronach – jest to odległość pomiędzy górą a spodem kartki. Najczęściej spotykany w sklepach papier posiada dokładnie 110 mikronów.
1. Do użytku wewnętrznego (w biurze i w domu) atramentowego druku czarno-białego, wystarczy papier o gramaturze 80g/m.kw.
2. Do drukowania ofert, wypracowań, korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o większej gramaturze minimum 90g/m.kw.
3. Do druku laserowego w kolorze użyj papieru o gramaturze minimum 90-120g/m.kw.
4. Do drukowania zdjęć i fotografii użyj papieru powlekanego o gramaturze minimum 160g/m.kw.

BIAŁOŚĆ-CIE Jest to współczynnik, który pozwala ustalić jasność papieru jego wartość to od 153 do 168. Najczęściej spotyka się zapis uwzględniający granicę błędu, na przykład +/-2. Białośc nawiązuje do odbioru wzrokowego białego papieru, im papier jest bielszy tym lepszy jest kontrast druku, zwłaszcza kolorowego oraz ogólnie korzystniejsza estetyka dokumentu. Czyli wszelkie kolorowe wykresy porównawcze będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe.

Papier ksero ma też inne ważne cechy. Możemy do nich zaliczyć choćby nieprzeźroczystość. W tym przypadku im ona większa, tym jest to dla nas korzystniejsze, ponieważ wydruk będzie miał lepszą jakość. Nie można także zapomnieć o gładkości czy jasności papieru.

Papier ksero wysokiej jakoscishop