Na co zwracać uwagę kupując przyrządy do pisania?


Pióro czy długopis? Jaki przyrząd do pisania będzie dla nas najlepszy? Jego wybór zależy od wielu czynników, a każdy z nich posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co ciekawe, nie tylko wygoda piszącego ma w tym przypadku znaczenie, ale również rodzaj papieru, cena wkładu oraz to, którą ręką piszemy.

O tym, jak ważny jest wybór właściwego przyrządu do pisania przekonał się każdy z nas zasiadając po raz pierwszy w szkolnej ławce. Zazwyczaj pierwsze litery uczyliśmy się pisać za pomocą pióra, dawniej napełnianego atramentem z kałamarza, co nierzadko kończyło się kleksami w zeszycie, obecnie najczęściej zasilanego atramentem z nabojów. Oczywiście, w przypadku pióra wiecznego z wyższej półki wciąż stosuje się tradycyjne metody napełniania, ze względu na znacznie lepszą trwałość samego materiału, jak i całego pisma.

image cart_violet_icon_shopping_cart_symbol_cg9p1606169c_th

Z czasem jednak wielu z nas przerzuca się na długopisy. Po pierwsze ze względu na niższe koszta, a po drugie łatwiejsze korzystanie i wymianę wkładu. Pisanie piórem wymaga bowiem odpowiedniej techniki, często wypracowywanej latami. Nie ma jednak wątpliwości, że podpis wykonany piórem będzie trwalszy i z pewnością ładniejszy.

0feeb92261efa37d1bd4109f543ba0cc

Wybór właściwego przyrządu do pisania, jeśli zależy nam na jego jakości, zazwyczaj ogranicza się właśnie do pióra i długopisu. Ołówek, choć to istotny przyrząd przy zawodach kreślarskich, jest raczej nietrwały, zaś cienkopisy po prostu nie wyglądają poważnie w dłoni biznesmena, dyrektora czy nawet pracownika biurowego.

Przy kupowaniu piór największą uwagę powinniśmy zwrócić na wyprofilowanie uchwytu. Zazwyczaj pióro trzymamy trzema palcami i tak też skonstruowany jest uchwyt. Najczęściej jednak pióra przystosowane są dla praworęcznych, ale istnieją również te dla leworęcznych. Następnie przyjrzyjmy się stalówce. Dla dorosłych powinna być twardsza i zakończona listkiem, dla dzieci miększa i z kuleczką. Pióra renomowanych producentów posiadają również gwarancję, często dożywotnią.

Decydując się na długopis najważniejszy jest wkład. Żelowymi pisze się znacznie łatwiej szczególnie na papierze kredowym, jednak nie radzą sobie na szorstkim papierze np. firmowym. Tu zdecydowanie lepiej sprawdzą się długopisy z wkładem olejowym. Kwestią wygody pozostaje zaś długopis ze skuwką lub uruchamiany na przycisk.

a6657a9d90ec816838c30126dce3610e