Czarna, zielona, biała a może czerwona? Herbata umili pracę!


Herbat to napój, który nie tylko jest smaczny. Dodaje też energii w czasie codziennie wykonywanych obowiązków biurowych i zapobiega odwodnieniu. Ile szklanek tego płynu należy wypić, aby dobrze czuć się i mieć siły do pracy? Na jaki rodzaj herbaty zdecydować się?
Jeden dzień pracy – ile trzeba wypić szklanek herbaty?
Każdy z nas w ciągu jednej doby powinien spożyć około 2 l płynów (ta wartość zależy oczywiście od różnych zmiennych, jak choćby od pory roku itp.). W pracy spędzamy zazwyczaj 8 godzin. To oznacza, że musimy w tym czasie wypić połowę, czyli około 1 l (drugą połowę wypijamy w domu, reszta to czas przeznaczony na sen). Przy założeniu, że szklanka ma 250 ml wychodzi, że w czasie zwykłego dnia należy spożyć minimum 4 szklanki herbaty (lub też innego płynu, chociaż zdecydowanie najczęściej wybierana jest herbata, na drugim miejscu plasuje się kawa).
Jaką pić herbatę?
Za najbardziej zdrową jest uważana zielona herbata. Charakteryzuje się znakomitym smakiem i pobudza do pracy. Dodatek słodkiej pigwy sprawia, że kubki smakowe – nawet najbardziej wybrednych osób – będą maksymalnie zaspokojone. Ponadto, produkt posiada elementy energetycznego granatu i płatków słonecznika. Całość stanowi prawdziwie królewski napój.

napój w pracy
Bardzo dobrym wyborem jest herbata cytrynowa Dilmah. Dodaje orzeźwienia oraz poprawia koncentrację, dzięki czemu wykonywanie codziennych obowiązków jest zdecydowanie łatwiejsze. Oprócz tego, świetnie sprawdza się w okresie zimowym, kiedy szybko rozgrzewa organizm. Malinowa herbata także znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania. Jest smaczna i pracownicy bardzo często po nią sięgają. Nie może to jednak dziwić – nikt nie może oprzeć się wyjątkowej esencji, która pomaga przetrwać kolejne godziny spędzone na wykonywaniu różnych obowiązków.

Czarna cejlońska herbata to inny znakomity pomysł, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość płynów w trakcie każdego kolejnego dnia spędzonego w pracy. Produkt jest aromatyczny, a jego przygotowanie nikomu nie zajmie zbyt długo czasu. Dzięki temu każdy pracownik będzie miał szansę na spokojne delektowanie się tym wyjątkowym napojem.